Novorozenecké oddělení získalo od nadačního fondu Děti na dlani resuscitační přístroj v hodnotě zhruba pětasedmdesáti tisíc korun. V úterý odpoledne jej spoluzakladatel fondu Dušan Fibingr předal v Břeclavi ředitelce nemocnice Jance Bambasové.
Nádech do života
Lullaby resus Plus, jak zní oficiální název zařízení, je poháněný plynem a usnadňuje péči o novorozence. Nepotřebuje žádný zdroj elektrické energie a je snadno přenosný. Lékaři jej mohou použít přímo na porodním sále, jednotce intenzivní péče i na novorozeneckém oddělení. „Je to trend u novorozenců. Ti se nemají resuscitovat kyslíkem, ale začít vzduchem a potom se teprve přidává kyslík," ozřejmila Bambasová.
Ta si nový přístroj chválí, ale zároveň doufá, že bude potřeba co nejméně. „Dítě se po porodu prodýchá, každému to udělá dobře. Ovšem věřím, že ho budeme používat jenom při nutném zásahu. Docela by mě mrzelo, pokud bychom ho potřebovali nějak pravidelně," přiznala ředitelka.
Za moderní zařízení jsou rády také matky. „Rozhodně vítám další nové služby v porodnici, které zkvalitní péči o miminka a umožní záchranu života. Celkově jsem s nimi spokojená," prozradila Šárka Samsonová, které se v úterý v břeclavské porodnici narodila dcera Ester.
Přístroj předchází rovněž možným neurologickým komplikacím. Není však úplně rozhodujícím prvkem při záchraně života. „Neznám takový příklad, že by přímo tento přístroj zachránil novorozenci život. Je součástí resuscitace, pomůže, ale není tak zásadní. Když už by bylo nejhůř, tak se děťátko zaintubuje a dá se mu čistý kyslík," řekla Bambasová.
Nadační fond Děti na dlani pomáhá ke zlepšení zdravotnické péče o předčasně narozené děti po celé republice a pořizuje jim potřebné vybavení. Resuscitátor daroval břeclavské nemocnici pod hlavičkou projektu První nádech do života. „Cílem tohoto projektu je pořízení moderních resuscitačních zařízení do novorozeneckých oddělení po celé České republice. Ta je v tuto chvíli vůbec nevlastní nebo jsou v nich zařízení již zastaralá," informoval ředitel fondu Fibingr.
Slavnostního předání se v Břeclavi zúčastnil také primář dětského oddělení Roman Černý se zaměstnanci novorozeneckého oddělení. A rovněž zástupkyně společnosti Hrušecká stavební Lenka Pochylá. Tato firma totiž zaplatila více než polovinu přístroje.
MICHAL HRABAL