Tamější počítají s náklady okolo čtyřiašedesáti miliony korun bez daně. Pokud vše půjde tak, jak má, a pokud se podaří získat dotaci, mohli by rekonstrukci zahájit už v roce 2024. „Školka je velkým objektem tvořeným dvěma provázanými budovami. Právě ty chceme sjednotit, především výškově, a dát jim do budoucna jakousi vizi. Jedna z nich je historická, původnímu německému obyvatelstvu sloužila jako škola. Ta druhá pak vyrostla v akci Z za socialismu,“ přiblížil novosedelský starosta Adam Hrůza.

Stavební povolení mají místní získat snad letos v září. Příští rok by pak mohla být hotová prováděcí dokumentace. Následně budou Novosedelští soutěžit dodavatele.

Sarah Horáková z Velkých Pavlovic, první vicemiss Miss České republiky 2021, je nyní v Tanzanii, kam přiletěla kvůli soutěži Miss Jungle International 2022. Tu nakonec pořadatelé odložili.
Miss z Velkých Pavlovic Horáková tráví léto v Tanzanii. Soutěž jí opět odložili

Zásadním problémem je přitom v obci se dvanácti stovkami obyvatel nedostačující kapacita zařízení. Aktuálně má ve školce místo šestačtyřicet dětí. „Dojde ke změnám v dispozici. Spodní třídu přesuneme do staré budovy. Zde zároveň v patře vznikne nová třída, v podkroví potom dvě klubovny. Zachovaná zůstane aktuální třída nahoře. Kapacita školky se tak o jednu třídu navýší,“ popsal Hrůza.

Třídy budou zcela průchozí, v horní části propojené krčkem. Samozřejmostí má být výtah a bezbariérový přístup.

Rekonstrukce se prakticky nedotkne kuchyně, která se kompletních oprav dočkala již v roce 2016. „Do školky chodí na obědy i žáci ze základní školy. Jídelna pro žáky bude nově blíže kuchyni a přibude pro ně také nový vstup,“ uvedl Hrůza.

Školka bude po rekonstrukci držet krok s nejmodernějšími trendy. „Samozřejmostí je rekuperace vzduchu, fotovoltaika na střeše, zaizolování budovy, její zateplení a opláštění,“ vyjmenoval starosta.