Důvodem je nejspíš dobrá poloha vsi na stále více oblíbeném Mikulovsku i poměrně snadný dojezd do Brna.

Rozšiřovat se však tamní už nechtějí. Nemají totiž, kam. „Další výstavbu nezamýšlíme. Opravdu už stavebními pozemky nedisponujeme. Přibylo nám sedmdesát nových rodinných domů při výjezdu z obce ve směru na Mikulov. Byly to obecní pozemky, které jsme zasíťovali a poté rozprodávali. Některé z nich se stále ještě dostavují. Zájem byl enormní,“ popsal starosta obce Adam Hrůza.

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: Deník

Když před sedmi lety nastupoval do funkce, vedl obec s 1130 obyvateli. V současné době jich v Novosedlech žije už 1221. „Prodávají se i staré neobydlené domy, které jejich noví majitelé vesměs opravují. Co nás děsí, jsou ceny, které šly ohromně nahoru. I za dům ke zboření kupci platí běžně na tři miliony korun,“ překvapil Hrůza.

Sportovní areál v Novosedlech na Břeclavsku, jehož součástí je i fotbalové hřiště.
Převlékali se v sokolovně. Novosedelští fotbalisté se dočkají nových kabin

Nárůst počtu obyvatel s sebou do budoucna ponese i potíže. „Budeme muset řešit, zda bude kapacitně stíhat čistírna odpadních vod. Aktuálně nás ale více pálí kapacita mateřské školy, která přestává stačit,“ poukázal starosta.

Břeclavský zastupitel a železniční nadšenec Luboš Krátký opravil a zprovoznil historické signalizační zařízení. Takzvaný číňan se vrátí zpět na čestné místo na břeclavském nádraží.
Číňan zacinká v Břeclavi na železnici už příští víkend

Novosedelští nyní plánují školku kompletně opravit. Připravený projekt počítá s citlivým sloučením původních dvou budov pocházející z různých časových období. Tamější odhadují náklady okolo čtyřiašedesáti milionů korun bez daně. Pokud se jim podaří dosáhnout na dotaci a vše půjde podle plánu, s opravami by mohli začít už v roce 2024.