Podařený šprým se vyvedl Novosedelským. Loni začali s revitalizací tamní evropsky významné lokality Slanisko Novosedly. Aby rozšířili povědomí o cenné přírodní rezervaci, rozhodli se vytvořit z pokácených topolů nevídané posezení. Spočinout tak mohou pěší a cyklisté třeba na novém typu oblíbeného motocyklu značky Harley. Jen ten tamní se namísto Davidson pyšní přídomkem Novosedelson.

Autorem dřevěných strojů, u nichž nechybí ani nutnost v podobě čerpací stanice pro vozidla s naftovým pohonem, je novosedelský tesař Marek Jurkas. „Rád sleduji na internetu nejrůznější věci, které jsou lidé schopní ze dřeva vytvořit. Myšlenku jsem v hlavě nosil už delší dobu, jen jsem číhal, kde ji uplatnit,“ usmíval se šikovný řemeslník.

Novosedelští se loni pustili do revitalizace tamního slaniska. Letos přibylo třeba stylové posezení. Zadáním obce bylo vytvořit posezení pro pěší či cyklisty, a upozornit zároveň i na přírodní rezervaci, která se v části obce při výjezdu na Drnholec nachází. „Navrhl jsem proto, že z kulatiny, která zde zbyla po kácení topolů, zkusím postavit nějaký traktůrek, motorku a podobné srandy. Pan starosta mi nechal volnou ruku, a tak jsem se mohl dosytosti vyřádit,“ popsal Deníku Jurkas.

Kromě dřevěných mašin přibylo u slaniska i opravdové posezení ve stínu vzrostlých stromů. Lidé se tam tak pohodlně usadí na smějící se i šklebící smajlíky. „Dřevo jsme dvakrát ošetřovali bezbarvým olejem, takže by mělo vydržet. Věřím, že se lidem bude areál líbit a užijí si ho. Ostatně reakce jsme měli neskutečně pozitivní už při stavění,“ měl radost novosedelský nápaditý tesař.

Slanisko Novosedly zabírá plochu asi dvou hektarů. Na zdejších slaných loukách rostou chráněné druhy rostlin a daří se zde i vzácným obojživelníkům či hmyzu.

„S revitalizací jsme začali loni ve spolupráci s Masarykovou univerzitou. Její součástí bylo i vykácení poměrně velkého množství stromů, které tam za ta léta vyrostly. Zbylo nám dřevo, které jsme zpracovali, a také obrovské kmeny. Ty nám ovšem bylo líto rozřezat, a proto nás napadlo, že z nich vytvoříme posezení,“ připomněl novosedelský starosta Jan Mondek.

Novosedelští se loni pustili do revitalizace tamního slaniska. Letos přibylo třeba stylové posezení.

Záměrem vedení obce je na evropsky cennou rezervaci vztáhnout pozornost jak místních, tak i návštěvníků. „Málo lidí ví, že se u nás nějaké slanisko vůbec nachází. Přitom jde o vzácnou přírodní památku, kterých bychom třeba jen v České republice napočítali jen několik,“ vyzdvihl Mondek.

Místní komise pro životní prostředí se společně s novosedelskými zemědělci postarala například také o vznik extenzivní pastvy skotu. „Hospodáři se dali dohromady a investovali do pořízení krav a telat. Dobytek areál spásá kontinuálně, protože máme podobných lokalit více, počítáme s tím, že se bude přesouvat. Věříme, že by v budoucnu mohlo být slanisko z části přístupné lidem,“ naznačil starosta.

Do budoucna je v plánu i naučná stezka. „Slaniska postupně zanikají. A pro nás je důležité šířit o nich osvětu, upozornit lidi na to, že jedno máme i tady v Novosedlech. Zároveň je naší povinností se o něj starat tak, abychom si tento typ přírodních památek zachovali,“ dodal Mondek.

ČÍM JE SLANISKO NOVOSEDLY VÝZNAMNÉ?

  • rostou zde chráněné druhy slanomilných rostlin jakými jsou mochna husí, jitrocel přímořský, štírovník tenkolistý či ostřice oddálená

  • žijí tady vzácní obojživelníci a hmyz, kupříkladu kuňka obecná, ropucha obecná a skokan štíhlý

  • slanisko bylo vyhlášeno přírodní rezervací již v roce 1993

  • rozkládá se na ploše dvou hektarů

  • za vznik slaniska mohou solí nasycené usazeniny z dřívějšího moře, jež zde tvoří podloží, nebo také teplé a suché podnebí s vysokým výparem vody z půdy