Šanovskou školku obec nechá zbořit, protože nevyhovuje stavem ani velikostí. „Část budovy už byla stará a museli jsme pořád dávat peníze do oprav. Navíc potřebujeme další místa. Obec se rozvíjí, za parcelami se sem stěhují mladé rodiny. Proto v nové školce bude šedesát míst. Čtyřicet v té stávající nedostačovalo,“ informoval starosta Šanova Petr Škarek.

Obec má s vybranou firmou podepsat smlouvu do začátku září. „Doufám, že za rok už děti půjdou do nové školky. Stavba vyjde na třiadvacet milionů, většinu zaplatíme ze získané evropské dotace,“ shrnul starosta.

Do dočasných tříd půjde i jednatřicet dětí z mateřské školy v Kostelci na Hodonínsku. „Zamýšlíme dostavět budovu základní školy, kam chceme kromě jiného přestěhovat právě školku. Navíc tam vznikne nová tělocvična, jídelna s kuchyní a odborné učebny pro základní školu,“ vyjmenovala starostka Kostelce Věra Lochmanová.

Obec nyní chystá výběr dodavatele. A shání ještě peníze. „Získali jsme dvě dotace, které pokryjí asi polovinu z téměř devadesáti milionů, které má stavba stát. O další dotaci požádáme, jakmile ministerstvo vypíše výzvu, na kterou od jara čekáme. Jednáme také s bankami. Podle výsledku výběrového řízení, z něhož vyplyne skutečná cena, rozhodneme o dalším postupu,“ dodala starostka.

Ředitel školy a školky Dušan Kovář označil chystanou stavbu za velkou změnu. „Vedle nových tříd pro školku získáme učebny pro informatiku nebo jazyky, chyběla nám i řádná tělocvična,“ řekl Kovář.

Do opravených tříd se vrátí děti ve školce U Rybiček v Hustopečích na Břeclavsku. „Opravili jsme zejména vytápění a rozvody vody a odpady,“ uvedl místostarosta Bořivoj Švásta s tím, že práce vyšly na necelé dva miliony korun.