Tradiční akce přilákala stánkaře z Podluží, kteří svými labužnickými specialitami, ručně dělanými výrobky a další nabídkou nutí procházející návštěvníky zastavit se a něco si vybrat. „Na ruční výrobky se vždy ráda podívám. Asi si koupím další hrníček do sbírky, pokud mi to tedy manžel dovolí. Ale hlavně si zajdeme na něco dobrého. Dívala jsem se, že tady mají i moje oblíbené přesňáky, takže nějakou sladkou dobrotu určitě zvládneme," směje se Marcela Fialová, která dojela do Moravské Nové Vsi z Brna. „Máme tady známé, takže sem jezdíme na prvního máje pravidelně," dodává žena.

Den lidových řemesel nabízí především i různá folklorní či jiná hudební vystoupení. Diváky postupně baví domácí mažoretky Neonky, dětské folklorní soubory Jatelinka a Jatelinečka či Úsměv z Opavy a pozadu nezůstává ani místní mužský a ženský sbor.

Na pódiu se ještě postupně představí skupina Helemese a hlavně držitelé ceny Anděl v kategorii objev roku – kapela Jelen. „Cílíme tím hlavně na mladé návštěvníky. Když už je neosloví předchozí vystupující, rádi bychom, aby přišli alespoň na ně," doufá za pořadatele Petra Frýdková a zároveň zmiňuje letošní novinku-školu tance. Děti z folklorních souborů plní dvůr novoveského úřadu, aby se od sebe vzájemně naučily různé kroky. Všemu přihlíží zvědaví návštěvníci. Jako první se ujímá výuky vedoucí Jatelinky Vladislava Časná. „Teď zkusíme takové natřásání rukou známé jako hačky pačky," říká Časná a předvádí správný pohyb.

Veselo je všude. Na dvoře, u pódia i u stánků s vínem a jídlem. Hezké zakončení víkendu.