Nejinak je tomu i v Jevišovce, kde dosud žádnou síň neměli. „U nás je a vždycky byl obrovský zájem o občanské pohřby. Už třicet let to děláváme tak, že před domem zemřelého postavíme tak zvanou smuteční zástěnu a katafalk,“ zdůvodnila tamní starostka Božena Bošiaková.

Obci se navíc naskytla možnost odkoupení pozemků za hřbitovem. „Jde o místo, které je i v územním plánu vedené jako jeho součást. Stavbu jsme začali plánovat již v roce 2015. Nyní k ní došlo,“ sdělila Bošiaková.

Boom výstavby smutečních síní potvrdila také břeclavská zastupitelka, a zároveň majitelka tamní pohřební služby, Olga Kelemenová. „Smuteční síně jsou trendem doby. Stejně tak jako kremace, které převažují. Jde o moderní a méně nákladný způsob pohřbívání,“ přiblížila Kelemenová.

Smuteční síně na Břeclavsku
• Jevišovka (nová)
náklady: 12 milionů korun
• Tvrdonice
náklady: 20 milionů korun
• Lanžhot
náklady: 14,5 milionů korun
• V plánu: Bořetice (oprava)
náklady: 1, 5 milionů

Obliba občanských pohřbů podle ní spočívá v nastavení společnosti. „Náš národ není vychovávaný správnou křesťanskou cestou. Navíc jsou mezi námi i lidé jiných náboženství nebo ateisté, pro které je pohřeb vedený ve smuteční síni přijatelnější. Udělají si jej po svém,“ myslí si břeclavská radní.

Některé síně mohou být dokonce vysvěcené. „V obcích, které nemají kostel, tak simulují i jeho funkci,“ dodala Kelemenová.

Kromě Jevišovky obnovují, stavějí nebo plánují zbudovat smuteční síně i ve Tvrdonicích, Lanžhotě, Bořeticích a v Charvátské Nové Vsi. „V Charvátské se nyní skupují pozemky za hřbitovem,“ uvedla radní.

Jsou však i obce, kde o jejich výstavbě neuvažují. „V Rakvicích by sice zájem mezi lidmi byl, ale nic takového nechystáme,“ řekl rakvický místostarosta a ředitel mikulovského G-centra Pavel Rous.