Do Prahy, Bratislavy nebo Starého Města vlakem? Na Břeclavsku od víkendu už nejen s Českými drahami, ale nově také vlaky RegioJet. Několikrát denně a navíc levněji. Zatímco obyčejná jednosměrná jízdenka u Českých drah vyjde na 427 korun, u RegioJetu stojí lístek Standard 299 korun. Nutná je ovšem místenka.

Úplně první spoj RegioJetu na trase Praha – Brno – Břeclav – Bratislava vyjel už v sobotu odpoledne. „Rozsah spojení pro rok 2017 je jen začátek. Už v následujícím roce plánujeme počet spojů výrazně navýšit. Naším cílem je postupně jezdit vlaky mezi Prahou a Brnem v hodinovém intervalu," řekl pro Deník Rovnost majitel soukromé dopravní společnosti Radim Jančura.

Odjezdy vlaků
∙ Břeclav – Praha: 5.33, 6.35, 16.33
∙ Praha – Břeclav: 7.19, 15.19, 17.19
∙ Zaječí – Praha: 5.43, 16.43
∙ Praha – Zaječí: 17.19

Rozšíření dopravních spojů do Prahy vítá například Anežka Buzrlová z Velkých Bílovic. „Zpohodlní mi to pravidelné cestování z Břeclavi do hlavního města v tom, že se zvýší frekvence spojů. Hlavně, ať to za půl roku nezruší. Jsme jedna z mála významných železničních oblastí v České republice, kde měly pořád monopol České dráhy," uvedla Buzrlová.

O zájmu o nové spoje ze strany cestujících svědčí i fakt, že například nedělní odpolední vlak z Prahy byl už v pátek bez jediného volného místa. „Odpolední časy jsou dobré, těmi vlaky bude jezdit dost lidí," myslí si studentka Karlovy univerzity.

„Nejsem si však úplně jistá, jak moc ocení nové spoje mimobřeclavští. Vlaky Českých drah více méně navazují na autobusové spoje. To asi ty nové úplně nebudou," zamýšlela se Buzrlová.

Podle břeclavského zastupitele Luboše Krátkého už nyní jezdí z Břeclavi do Prahy dostatečný počet vlaků. „Pokud vím, do Prahy jede vlak asi každou hodinu, takže stávající spojení je ideální. Ale konkurence mezi dopravci je určitě dobrá. A může to přinést i změny v cenové politice," myslí si Krátký.

Rozdíl v délce cestování u obou dopravců je minimální. Cesta RegioJetem z Břeclavi do Prahy trvá podle jízdního řádu tři hodiny a sedm minut. U vlaků EuroCity Českých drah jsou to bez jedné minuty tři hodiny.

Celkem jedou nyní tři RegioJety za den z Břeclavi do Prahy a tři opačným směrem. Vlak, který zastavuje v Břeclavi v 5.33 hodin, vyjíždí ze Starého Města u Uherského Hradiště, další v 6.35 a 16.33 mají start v Bratislavě. Z Prahy vyjíždí do Břeclavi v 7.19 a 15. 19. vlaky RegioJet, které pokračují dál do Bratislavy. Ten v 17. 19 má cíl ve Starém Městě.

Některé mají mezizastávku rovněž v Zaječí, které je přestupním místem pro část Břeclavska i Hodonínska.