Malé skupiny lidí se trousí v sobotu odpoledne po lednické lázeňské promenádě. Jejich kroky stejně jako moje míří k amfiteátru na jejím konci. Právě tam mají zrovna své vystoupení dětské folklorní soubory. „Těším se hlavně na srovnání různých kultur. Má tady být i někdo ze Slovenska a Maďarska, tak jsem zvědavá na jejich oblečení a na tance, které se u nich tančí," říká Marie Řeháková, která se přijela podívat z Břeclavi.

Ani jedna nit suchá

Za zrodem nového festivalu stojí folklorní soubor Old Stars Břeclav. „Chceme ukázat především turistům naše lidové tradice a právě folklorní festival u nás dlouhodobě chybí," vysvětluje umělecký vedoucí Old Stars Břeclav Jaroslav Švach, který zrovna na pódiu sleduje vystoupení dětí ze Slovenska.

„Srovnání se zahraničními soubory není na škodu. Alespoň lidé uvidí, jak to děláme my a jak sousedé," míní známý břeclavský folklorista.

Slovenský soubor předvádí pro místní docela netradiční tance, ale na jejich tvářích je vidět, jak je vystoupení baví. A to i přesto, že v hledišti zatím nesedí moc diváků.

Většina příchozích hledá 
v tropickém dni především chládek, a tak postávají u stánků s občerstvením nebo se chladí u tryskajících fontán. Především dětem se tato možnost zalíbila a po chvíli na nich není ani nit suchá.

Bez krojů. V civilu

Zvolené prostředí pro akci se líbí i Kataríně Kniezové, která dojela se svou skupinou ze Slovenska. „Škoda jen, že tady není více lidí, ale my se bavíme i tak. Stačí nám k tomu hudba a tanec," usmívá se dívka.

Jejím slovům dávají zapravdu i folkloristé z Maďarska. Přestože jejich vystoupení zrovna na programu není, vzali do rukou nástroje a opodál od hlavního pódia se baví po svém.

Za zvuku houslí si zkouší různé tance a prozpěvují si. Zatím bez krojů, jen v civilu. Lidé sedící okolo na lavičkách je se zájmem pozorují. „Líbí se mi, když se mladí věnují něčemu takovému. Je to lepší, než kdyby seděli doma a nic nedělali. Navíc je důležité udržet tradice i pro další generace," myslí si turistka Linda Straková, která je v Lednici zrovna na dovolené.