Pokud se bude chtít Marie Nováčková v neděli devátého prosince vydat vlakem ze Šakvic do Hustopečí, bude na spoj čekat marně. Od tohoto data už totiž lokálka na této trati o víkendech nepojede. S výjimkou dvou nočních spojů. Se změnou počítá nový jízdní řád.

„Cestující by zrušení neměli pocítit. Spoje budou nahrazené autobusovou dopravou," ujistil první muž Hustopečí Luboš Kuchynka.

Vlakem se do Hustopečí dostanou lidé po oba víkendové dny pouze v nočních hodinách.

Podle Jiřího Horského ze společnosti Kordis, která hromadnou dopravu na jižní Moravě organizuje, budou autobusy pro Hustopečské pohodlnější. „Autobus projíždí celým, městem, zastavuje i u nemocnice. Lidé proto nemusejí chodit daleko k vlaku," argumentoval Horský. „Naším požadavkem navíc byly nízkopodlažní autobusy. Ale zatím jsem nedostal definitivní odpověď," zmínil hustopečský starosta.

Jak dodal, zrušení víkendových spojů je pouze přechodným obdobím. „V budoucnu se počítá s elektrifikací tratě, která by měla naopak spoje rozšířit," oznámil Kuchynka.

Konec do dvou let

Marek Tomek z občanského sdružení Klub přátel lokálek Břeclav to ale vidí jinak. Do dvou let prý vlaky ze Šakvic do Hustopečí přestanou jezdit úplně. I ve všední dny. „V případě, že po spojích klesne poptávka místních lidí, tak nebude důvod je znovu zavádět," myslí si Tomek.

Jako příklad uvádí zrušenou trať mezi Vranovicemi a Pohořelicemi. „Zde také došlo k zastavení víkendových spojů. Pak se absurdně argumentovalo tím, že když nejezdí vlak o víkendu a lidé si na to zvykli, tak se nic nestane ani když nebude vlak jezdit v pracovní dny. Výsledek je ten, že babička z Přibic se do Pohořelic dostane každých třicet minut, ale do Vranovic jen jednou za dvě hodiny," srovnával.

Nesouhlas se zrušením spoje však vyjádřilo jen několik jedinců. „Pár jsme jich zaznamenali. Chtěli jsme na tento fakt upozornit veřejnost na Burčákových slavnostech v Hustopečích. Proto tam také po celou dobu akce jezdila speciální lokálka," přiblížil milovník vlaků.

S předstihem na změny v jízdním řádu upozorňovala také radnice v Šakvicích. Se stížností však na úřad nikdo nepřišel. „Víkendové vlaky mnoho lidí nevyužívá, spíše jezdí autobusy," podotkla starostka Drahomíra Dirgasová.

Spoje ze Šakvic do Hustopečí pouze v pracovní dny nebudou jedinou novinkou jízdního řádu platného na celý příští rok. Změna čeká také železniční uzel v Břeclavi. Od devátého prosince bude po 140 letech tamní trať pravostranná. Cestující si tak nastoupí a vystoupí na nástupištích vpravo ve směru jízdy. Na vlaky směřující z Břeclavi do Znojma si zase lidé přivstanou. Modernizované vlaky na této trati vyrazí o minutu dříve.