Spěšný vlak Velo Pálava či modernizované soupravy. České dráhy představily největší novinky pro příští rok spolu se změnami v jízdním řádu. Ten na rok 2014 začne platit už v neděli. Na kolejích vyjdou železničáři vstříc hlavně cykloturistům v turistické sezoně a návštěvníkům směřující k Pálavě, Novomlýnským nádržím a Lednicko-valtickému areálu.

„Od poloviny dubna bude pro turisty každou sobotu připravený nový spěšný vlak Velo Pálava jedoucí z Brna do Mikulova a zpět. Zastaví v Popicích, Břeclavi a Valticích. Novinkou pro cykloturisty je nabídka možnosti rezervace míst pro jízdní kola v těchto spěšných vlacích," uvedla regionální mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Na ještě více cykloturistů, mířících od nádraží v Popicích za novomlýnskou přírodou, se tak musí připravit i Strachotínští. „Už tak naší obcí v sezoně projíždí hodně cyklistů. Možná jich kvůli novému vlaku ještě přibude," zmínila starostka Strachotína Lucie Danihelová.

Cyklovozy budou zařazené také na téměř všech vlacích na trati Znojmo Břeclav a Zaječí Hodonín.

„Pro zvýšený zájem zavádíme úschovu během přepravy s možností rezervace pro jízdní kolo i u vybraných vlaků na trati Břeclav Žďár nad Sázavou," dodala mluvčí.

Dráhy počítají znovu s historickým vozem Hurvínek a páru vypouštějícím Skaličákem. Na trať Břeclav Lednice vyrazí v květnu o víkendech a ve svátky.

Vlak jako městská hromadná doprava

Z vybraných „lokálek" mezi Břeclaví a Hodonínem, které jsou v jízdním řádu označené symbolem oka, se vytratí průvodčí. „Zavádíme tam specifický způsob odbavení cestujících," potvrdila Šubová.

Podle Michala Kostelanského, který vlakem mezi okresními městy cestoval pravidelně, to není šťastné řešení. „Přinese to větší počet černých pasažérů," myslí si.

Do vlaku mohou cestující nastoupit s předem zakoupenou jízdenkou, kterou si ihned po nástupu označí. Získají ji také u strojvedoucího nebo v automatu umístěném ve vybraných vozech.

České dráhy se pochlubily i dokončením modernizace osmi párů osobních vlaků na trati Znojmo Břeclav.

Obnova se dotkla i osmdesáti procent osobních a spěšných vlaků, sedmi souprav s řídícím vozem řady Sysel na kolejích mezi Břeclaví a Moravským Pískem.