„S otevřením penzionu počítáme letos v srpnu," oznámil starosta Velkých Pavlovic Pavel Procházka.

Stavba nových bytů vyjde na 8,7 milionu korun. Vybudovat je Velkopavlovičtí mohou díky dotaci z ministerstva pro místní rozvoj, která pokryje šedesát procent nákladů. Část peněz město zaplatí z vlastního rozpočtu. „Dotace činí šest set tisíc korun na jeden byt. Čtyři miliony korun doplatíme z vlastních prostředků," přiblížil starosta.

Zájemci se mohou hlásit už nyní. Podmínky dotace umožní bydlení jen lidem starším sedmdesáti let nebo se zdravotním omezením. „Už máme prvních devět přihlášených," sdělil první muž Velkých Pavlovic s tím, že podobné zařízení ve městě dosud chybělo.

Přestěhování do jednoho z bytů zvažuje například i pětaosmdesátiletá důchodkyně Marie Galečková z Velkých Pavlovic. „Zatím si to rozmýšlím. Ale byty staví hned v sousedství, takže bych to měla k rodině stále blízko," přemýšlela.

Mezi přihlášenými jsou ale i zájemci ze sousedních obcí. „Byty chceme obsadit lidmi z Velkých Pavlovic a blízkého okolí. Nesnažíme se nalákat cizí. Spíše to děláme jako službu pro naše obyvatele. Našim zájmem je, aby lidé, kteří ve Velkých Pavlovicích jsou celý život, zde dožili. Někteří mají navíc ekonomické potíže, takže by to pro ně byla obrovská výhoda," uvedl Procházka.

Podle něj bude totiž největší výhodou nového bydlení nízký nájem. „Jelikož to jsou nízkoenergetické stavby, nájem včetně energií vyjde na dva a půl až tři tisíce korun měsíčně," vypočítal.

Nová stavba může vyřešit i další situaci ve městě. „Hodně lidí starších sedmdesáti let bydlí v obecních třípokojových bytech. Zvažujeme proto jejich přestěhování do nových bytů," tvrdil starosta.

V budoucnu by měla následovat druhá etapa, kdy ve Velkých Pavlovicích dostaví dalších devět bytů. „K tomu by mělo vzniknout i zázemí s jídelnou, společenskou místností nebo prádelnou. Vše zatím připravujeme," prozradil Procházka.

Příkladů je více

V minulém roce otevřeli sedm nových bytů také v Němčičkách. Takzvané podporované bydlení, které využijí zejména starší lidé nebo matky s dětmi, tam vybudovali za osm milionů korun. Pomohlo ministerstvo pro místní rozvoj a Jihomoravský kraj.

Dům pro penzisty s 51 byty má už do letošního jara stát také v areálu bývalého zemědělského družstva ve Vranovicích. Jde o padesátimilionový projekt, který obec zaplatí ze svého rozpočtu.

„V dubnu by mělo být vše dokončené. A v květnu dům otevřeme," tvrdil včera starosta Vranovic Jan Helikar.

Přednost bydlet v jednolůžkových a dvoulůžkových pokojích dostanou lidé z domovské obce. Dům ale poslouží mnohem širšímu okruhu zájemců.

„Přihlášených je přes osmdesát lidí. Asi třicet procent z nich je z Vranovic," informoval Helikar.