Návrh zastupitelstvem prošel, zdaleka ne všichni jeho členové sním ale souhlasí. Spor se rozhořel zejména při debatách o schvalování záměru přijetí dlouhodobého investičního úvěru ve výši maximálně sto milionů korun (skutečný úvěr má být nižší – pozn. red).

„Hlasoval jsem proti rozpočtu, protože jsem měl několik výhrad. Pokud se projednává zadlužení a bavíme se o výhledu na další roky, měl by být prostor pro diskuzi delší. Úvěrový rámec na sto milionů není na pár minut, které jsme k tomu dostali. Jde přece o důležité věci jako rozvoj města," zmínil například opoziční zastupitel Libor Nazarčuk (Pro Region).

„Při projednávání rozpočtu jsme pro všechny zastupitele připravili podrobnou prezentaci. Bohužel nebyla všemi využitá, proto na zastupitelstvu padaly mnohdy mylné a zavádějící informace," sdělil starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý.

„Nelíbí se mi to"

První muž města zdůraznil, že vedení radnice hodlá bezezbytku využít posledních dvou let, kdy bude možné žádat dotace z Evropské unie. V novém roce hodlá vynaložit až dvě stě milionů korun na stavby a projekty. Zároveň počítá s tím, že pořizovací tabulkové ceny se podaří snížit díky výběrovým řízením.

Výraznou položkou je vybudování dopravního terminálu. Zjednodušeně řečeno, současné autobusové nádraží se v moderní podobě přesune k vlakovému.

S tím však souvisí také výkup chátrající budovy od Českých drah či vybudování nového kruhového objezdu.

Například Zbyněk Chlumecký, další zastupitel Pro Regionu, byl proti úvěru už před několika týdny. Názor nezměnil. Schodek a snahu o obří úvěr pokládá za špatné řešení. „Prostor pro debatu moc nebyl, koalice si šla jednoznačně za svým. Přitom jde o zadlužení na dlouhou dobu. Nelíbí se mi to," sdělil Chlumecký.

Nejvýznamnější investice v příštím roce půjdou do dopravy, do níž poputuje více než sedmaosmdesát milionů korun. Na zateplování škol a školek by mělo jít přes dvaadvacet milionů korun, na výkupy pozemků, projekty a územní plán přes třináct milionů korun, vnitřní správa vyžaduje asi šest milionů a požární ochrana téměř dva miliony korun.

„Nyní máme na účtu kolem devadesáti milionů. Chceme peníze účelně investovat, protože to přinese i práci místním lidem," reagoval na výtky opozičníků starosta.