Občanští demokraté na Břeclavsku mají nového předsedu. Jiřího Kadrnku vystřídal v čele břeclavské oblasti devětadvacetiletý Petr Slezák. Starostu Němčiček, který se brzy stane otcem druhého dítěte, čekají s ODS už brzy hned dvě zkoušky ohněm. Nejprve na jaře volby do poslanecké sněmovny, pak komunální volby.

Od koho vzešla iniciativa na vaši kandidaturu?
Bylo to moje rozhodnutí. Jiří Kadrnka všem členům ODS na Břeclavsku v dopise napsal, že by nebylo dobré, aby seděl současně na dvou židlích, jako předseda kraje i okresu. Začal jsem o tom přemýšlet, objížděl jsem místní sdružení, představoval se jim a říkal, co a jak bych chtěl dělat. Po několika týdnech, když mi i rodina dala zelenou, jsem se rozhodl kandidovat.

Co chcete dělat jinak než váš předchůdce?
Určitě zlepšit komunikaci členské základny. Jednou měsíčně hodlám například svolávat společné setkání starostů za ODS. Abychom spolu mluvili. Každý děláme chyby, a když si je starostové navzájem řeknou, třeba je nebudou zbytečně opakovat. Chtěl bych mít také informace, co v jednotlivých obcích dělají, a předkládat je médiím, aby se o nás vědělo. Stejně tak se budu pravidelně potkávat i s předsedy místních sdružení.

ODS na Břeclavsku vždy něco rozdělovalo. Platí to stále?
Ne. Můj předchůdce odvedl dobrou práci. ODS na Břeclavsku je zkonsolidovaná. Je to vidět i na složení oblastní rady. Rozšířila se z jedenácti členů na třináct a de facto každý mikroregion v ní má svého zástupce. Rozhodně se nedá mluvit o žádné rozhádanosti, právě naopak.

Přesto, jaké téma vy osobně teď cítíte jako nejproblémovější?
Hodně se nyní diskutuje o zemědělství, o tom, jak jsou naši zemědělci bití. Chtěl bych pomoci nalézt řešení. Druhou věcí je náš listopadový kongres a debaty, jestli má nebo nemá být volební. My jako oblast zastáváme názor, že by to nebylo vhodné. Když jsem před měsícem obědval s Mirkem Topolánkem, shodli jsme se na tom, že jako strana musíme vygenerovat nové tváře. Myslím si, že zrovna pan Gandalovič jí není. Navíc by nebylo dobré před volbami přepřahat.

Myslíte si, že půjde skloubit šéfování okresní ODS se starostováním?
Myslím, že ano, zvláště máte-li ve straně schopného okresního manažera. Na starostu Němčiček bych chtěl určitě znovu kandidovat. Mám ještě nějakou vizi a nové myšlenky, nedá se to všechno stihnout za čtyři roky.

Jaké jsou vaše politické ambice? Chtěl byste třeba v budoucnu vystřídat poslance Suchánka?
Všechno chce svůj čas. Pár let jsem si zkusil komunální politiku, teď musím poznat práci v okresním vedení strany. Do budoucna bych rád kandidoval do krajské politiky, která má s komunální i okresní sférou hodně společného. Ale na poslance zatím ještě určitě nepomýšlím, to je opravdu hodně daleko..

Čím to podle vás je, že se na Břeclavsku začínají prosazovat tak mladí politici? Třeba lidovce teď vede teprve třicetiletý Martin Prokeš.
Myslím si, že lidé asi chtějí změnu, i když s věkem to podle mého názoru až tolik nesouvisí. Já jsem se začal pohybovat v politice od třiadvaceti let. To už jsem se pomalu začal připravovat na komunální volby. Podle mě je dobře, že politika mládne. Shodou okolností Martin Prokeš je původem také z Němčiček.

Kadrnka zůstal jako místopředseda okresní ODS mužem v pozadí. Nebojíte se, že můžete někomu připadat jako nastrčená figurka?
Já nejsem žádná loutka, kterou by někdo vedl. Kdybych měl takový pocit, tak bych do toho nešel. Navazuji na Kadrnkovu práci, proto je dobře, že zůstal jedním ze dvou místopředsedů..