Setkání se konalo v pondělí večer. „Ano, vybrali jsme. Na jeho jménu jsme se většinově shodli. Třetího listopadu bude zastupitelstvo, kde by měl být zvolený a následně se ujmout funkce," řekl v úterý dosavadní místostarosta Petr Lukeš (KDU-ČSL).

Ten již dopředu vyhlásil, že se o post prvního muže obce ucházet nebude z důvodu pracovního vytížení.

Podle Lukeše by měl být novým starostou Novosedel jeden ze zastupitelů za KDU-ČSL. Jelikož Lukeš odmítl 
a bývalý první muž obce František Trefilík o jednání ani nevěděl, zbyli dva kandidáti. Petr Malásek a Adam Hrůza.

První z nich se v úterý vyjádřil, že nabídku odmítl. „Neměl bych tak rychle za sebe 
v zaměstnání náhradu," zdůvodnil Malásek, který je ředitelem mikulovského stacionáře pro postižené děti.

Do čela Novosedel se tak podle všeho postaví Hrůza, jenž už na radnici v tomto volebním období působil jako místostarosta. Redakci se 
s ním však v úterý spojit nepodařilo. Pokud by jej zastupitelé skutečně zvolili, byl by v krátké době již třetím starostou obce.

Volby bez podpory

Zastupitelé probírali otázku nového představitele obce poprvé už devátého října. Tehdy hledali shodu marně. „Byl navržený jeden kandidát, ale 
s ním většina přítomných nesouhlasila," prozradil Trefilík před týdnem s tím, že na zasedání padla i možnost předčasných voleb. On by pro ni ruku zvedl. Podporu mezi ostatními ovšem nenašel.

Že by byl ve hře Trefilíkův návrat do funkce, vyvrátila jeho absence na pondělním jednání. „Ke mně se informace nedostala, takže jsem se pracovního jednání zastupitelstva nezúčastnil. V úterý ráno jsem byl na radnici, kde mi řekli, že se uskutečnilo. Já jsem o něm však nevěděl," uvedl Trefilík, jenž na radnici pracoval předchozích pětadvacet let. Zastupitelé ho ale letos odvolali poté, co řídil pod vlivem alkoholu a měl šarvátku na veřejnosti.

Změny ve složení rady 
a osazenstva radnice začaly po projevení nespokojenosti Novosedelských, kteří Trefilíkův konec žádali peticí.

MICHAL HRABAL