Další díly seriálu
Rozhovor se starosty najdete ZDE

Ženská vláda nad Valticemi skončila. Zatímco v uplynulém volebním období stály v čele města dvě členky ODS, nyní je nahradili dva sociální demokraté. Muži. Do starostovského křesla usedl třiačtyřicetiletý Pavel Trojan, který zatím nebyl v komunální politice příliš na očích.

Když vám před rokem a půl uvolnil poslanec Jiří Petrů místo v zastupitelstvu, už to bylo se záměrem, že budete kandidovat na starostu?
Ano, bylo. Říkám to na rovinu. Bylo to v roce 2009, kdy jsme se již připravovali na komunální volby. Takže ano, stalo se to proto, abych získal povědomí o praktické komunální politice. Jinak jsem ale léta pracoval ve finanční komisi, vlastně po celou dobu, co bydlím ve Valticích, takže jsem znal finanční problematiku města i další záležitosti.

Co byste rád jako starosta Valtic dokázal? Jaké jsou vaše cíle?
Chtěl bych především splnit co nejvíce slibů, které jsme dali voličům. Prvním bodem je finanční stabilizace města. Druhým pak investice uvedené v našem programu, to znamená zejména rekonstrukce určitých silnic a dostavba sportovní haly plus její okolí. Mým cílem je, aby toto období bylo úspěšné, aby občané řekli, že to byla dobrá volba.

Ve kterých oblastech se chcete chovat jinak než vaši předchůdci? A kde naopak navázat na jejich práci?
Co se týče návaznosti, jsou tady rozběhnuté projekty, které musíme dokončit. Například ozelenění Valtic, které je teď zhruba v polovině. Město ale musí investovat i do jeho udržitelnosti, takže je to velký úkol. A co hodlám dělat jinak? Budu hledat určité úspory na radnici. Uvedli jsme to nakonec i v našem programu, že chceme správu města zeštíhlit. To je možná rozdíl oproti předcházejícímu vedení.

Znamená to, že budete snižovat počet zaměstnanců městského úřadu?
Nemusí jít jen o snižování stavů. Některé služby můžeme sdružit, jiné pronajmout po vzoru jiných měst, třeba Mikulova. Uvažujeme kupříkladu o tom, že by se pronajala služba turistického informačního centra. Některé služby mohou převzít zastupitelé nebo komise zřízené radou města. Nyní například zřizujeme novou komisi pro turistiku, cestovní ruch a sport, která by mohla nahradit jednoho pracovníka.

V radě sedí vedle tří zástupců ČSDD po jednom z ODS a TOP 09. Neobáváte se, že by spolupráce s pravicovými stranami mohla skřípat?
Žádné politické půtky nepředpokládám. Komunální sféru vidím ve městech, jako jsou Valtice, úplně jinak než nejvyšší politiku. Můžeme mít rozdílný názor například na penzijní reformu, ale tady jsou konkrétní projekty a problémy, které řešíme pro město. Například Pavlína Vlková z ODS, která byla v přecházejícím období místostarostkou, má zkušenosti i ve stavební komisi, jejíž bude nyní předsedkyní. Proto chceme, aby byla zároveň členkou rady a informace mohla zprostředkovávat.

Existuje nějaký projekt, na který nejsou na něj peníze?
Doufám, že ne. Pokud to bude možné, chceme hodně využívat dotační tituly. Myslím, že Valtice k tomu mají dobré předpoklady, protože patří pod Unesco. Další možností jsou přeshraniční dotační tituly společně s Rakouskem. V tuto chvíli žádný projekt ve stádiu, že bych ho byl schopen sdělit veřejnosti, nemám. Ale jeden se rýsuje, za půl roku budu možná konkrétnější.

Co ambiciózní projekt lázní na hranicích? Chcete v něm pokračovat?
Myslím si, že lázně by Valticím určitě pomohly, a to nejen z hlediska turistického ruchu. Proto chceme tento projekt každopádně podpořit. V tuto chvíli už ale město nemá až tak velkou možnost jej významně ovlivnit. Je to spíše v soukromých rukou.

Kdo je Pavel Trojan
* narodil se 6. ledna 1967 v Rychnově nad Kněžnou, když mu bylo devět, rodiče se přestěhovali do Pohořelic, později do Mikulova
* je ženatý, má dvě děti, ve Valticích bydlí s rodinou od roku 1996
* vystudoval Gymnázium v Mikulově, pak Vysokou školu zemědělskou v Brně
* uplatnění našel v bankovnictví, osm let pracoval v Investiční a poštovní bance v Břeclavi, posledních deset let ve Volksbank
* členem ČSSD je od roku 1999, od roku 2000 je předsedou místní organizace strany ve Valticích
* k jeho zálibám patří práce na zahrádce, jízda na kole, rekreační sport a četba