Možná korupce, neprůhledné aktivity. S těmito slovy operoval místopředseda břeclavských sociálních demokratů Vítězslav Vala v souvislosti s rozsáhlou opravou břeclavského zámku. Trestní oznámení na neznámého pachatele, jímž vyhrožoval, ovšem nepodal. Okolnosti projektu místo toho šetří kontrolní a finanční výbor města. Tajemník radnice Dalibor Neděla si je jistý tím, že nenajdou žádnou nesrovnalost.

„Opozice hraje svou roli takovým způsobem, jakým hraje. Věc je v šetření. Veškeré materiály jsme poskytli i zastupitelům,“ sdělil Neděla.

Prověřování, zda nedošlo při opravě zámku k porušení zákona, je zatím na začátku. Vala, který vidí v postupu břeclavských radních vážné trhliny a naznačil i možnost korupčního jednání, ovšem přibrzdil. Proč nakonec nepodal trestní oznámení, neprozradil. V úterý bohužel nebyl navzdory opakovaným pokusům k zastižení na mobilním telefonu.

Šéf břeclavských sociálních demokratů Jaroslav Parolek na otázku, zda bude někdo z jeho spolustraníků podávat trestní oznámení odpověděl: „To se budete muset zeptat pana Valy.“ Pak ještě dodal: „Jestli tam něco takového padne, nevím, s kým si tohleto domlouval. Trestní oznámení musí podat konkrétní osoba.“ Dál se nechtěl k věci vyjadřovat.

Z jeho vysvětlení vyplývá, že Vala nemluvil za sociální demokraty. Svými slovy to potvrzuje také břeclavský zastupitel a krajský radní Oldřich Ryšavý, rovněž z ČSSD. „Pan Vala mluvil především za sebe, čímž nechci jeho vyjádření nijak zpochybňovat. Pokud je mi známo, žádné trestní oznámení v této věci nepadlo. Probíhá normální šetření, jaké nám umožňuje zákon,“ komentoval záležitost Ryšavý.

Jak se dál svěřil, není přítelem podávání trestních oznámení v samosprávě. Ovšem vzápětí dodal: „Pokud by se našly nesrovnalosti, které by zakládaly podezření na spáchání trestného činu, je naší povinností, abychom takto postupovali.“

Ryšavý se coby jeden z členů kontrolního výboru alespoň podělil o svůj osobní názor na jednu z prošetřovaných částí zámeckých oprav. „Co jsem měl možnost seznámit se s materiály, které jsem si vyžádal jako zastupitel, je vysoce pravděpodobné, že ve výběrovém řízení nebylo žádné pochybení,“ uvedl. Jak dodal, zdaleka to nevypovídá nic o celém projektu. „Dále je nutné prověřit provedení a naplnění smluvních podmínek,“ podotkl.

Tajemník břeclavské radnice je přesvědčen, že je vše v naprostém pořádku. V případě, že to potvrdí i šetření kontrolního a finančního výboru, nebude podle něj nikdo z radních podnikat žádné kroky typu trestních oznámení či jiného oplácení.

„Pokud se pan Vala rozhodl takto zviditelňovat, je to jeho rozhodnutí. Já mu ho neberu, ani ho nekritizuji. Myslím si, že má poměrně málo informací. Není ani zastupitel,“ poukázal Neděla.