Přihlášky měli zájemci možnost posílat od zahájení stavby nových pokojů určených pro důchodce už před rokem. „Polovina žádostí je od lidí z Vranovic. Další přišly z Brna a blízkého okolí. Většina přespolních má navíc ve Vranovicích své kořeny. Všechny znovu oslovíme dopisem, abychom věděli, jestli jejich zájem trvá," uvedl.

Kapacita vranovického domu pro důchodce je 48 jednolůžkových a dvoulůžkových pokojů. Najít v něm nové bydlení má šanci celkem osmdesát starších lidí. „Měsíční nájem v jednolůžkovém pokoji bude šest tisíc korun, ve dvoulůžkovém pak deset tisíc," oznámil první muž Vranovic s tím, že dům bude spravovat soukromý provozovatel.

Pokoje postavila dvoutisícová obec na vlastní náklady za pouhý jeden rok. Výstavba přišla na necelých padesát milionů korun. Nový domov bude sloužit hlavně soběstačným lidem důchodového věku, ale k dispozici jsou i čtyři pokoje se stálou pečovatelskou službou pro šestnáct osob.

Všem obyvatelům domu budou k dispozici sociální a zdravotní služby, sociálně terapeutická činnost, pomoc při uplatňování práv a podobně. Součástí komplexu je také kuchyně a jídelna s možností celodenního stravování. V budově navíc již v těchto dnech funguje lékárna.

Podnětem k výstavbě domu bylo chátrající sídlo zemědělského družstva, které se pro Vranovice stávalo ekologickou zátěží. Myšlenka vytvořit zde zázemí k bydlení se poprvé objevila již v roce 2005.

„Důvodem byl stále vzrůstající počet obyvatel vyššího věku a naprostá absence ubytovacího a pečovatelského zázemí. Proto vedení obce rozhodlo v roce 2007 o přestavbě bývalého družstva na dům pro seniory. Původní objekt totiž vyhovoval záměru nejlépe. Jak pro stavbu domu, tak pro vytvoření dostatečného zázemí, zejména zahradního parku za budovou," vysvětlil Helikar.

Prohlédnout si poprvé vzniklé prostory pro důchodce mohli zájemci v sobotu.