Až deset rodin s dětmi by mohlo najít nové útočiště v budově bývalého azylového domu v Břeclavi. Jako ubytovnu jej podle všeho bude od prvního června provozovat Oblastní charita Břeclav.

Potvrdil to její ředitel Josef Gajdoš. „Město nám ji nabídlo k provozování a my bychom toho rádi využili. Pokud radnice nebude proti, od začátku června bychom mohli plně využívat všech deseti pokojů s kapacitou třiceti osob,“ řekl Gajdoš.

O budoucnosti objektu, který je majetkem města, jednal před nedávnem s Jihomoravským krajem břeclavský místostarosta Jakub Matuška. „Jednali jsme i o možnosti provozovat zde znovu azylový dům. Kraj ale požadoval od města dvacetiprocentní spoluúčast na financování, což pro nás bylo nepřijatelné,“ přiblížil Matuška.

Azylový dům versus ubytovna

Azylový dům má stanovenou cílovou skupinu a kritéria, za jakých podmínek mohou lidé jeho služeb využívat. Pracuje se s nimi formou individuálního plánu s cílem jim co nejdříve pomoci zpět do běžného života. Zůstat mohou rok. Funguje zde čtyřiadvacetihodinový provoz s dohledem.

Ubytovna slouží lidem, kteří dodržují stanovený domovní řád a platí dohodnutý nájem. Doba pobytu zde není nijak omezená.

Řešení problematiky dostupného bydlení pro potřebné je podle něj jednou z priorit současného vedení Břeclavi. „Připravujeme projekt na výstavbu dvanácti bytů v bývalé policejní ubytovně. Na jaře zahájila činnost také pracovní skupina, která by měla určit, jací lidé budou jejích služeb využívat. Kromě toho by měla i nastavit doprovodnou sociální práci s nimi,“ nastínil místostarosta s tím, že město kromě toho jedná s krajem o způsobu placení terénních pracovníků na příští rok.

Že ubytovna nemůže suplovat fungování azylového domu se domnívá jeho bývalá vedoucí Veronika Heklová, která by měla být zodpovědná i za provozování ubytovny. „Rozhodnutí o zrušení azylového domu sice respektuji, ale vnitřně s ním ztotožněná nejsem. Azylák je v Břeclavi potřeba, tím, že budeme provozovat ubytovnu, nepokryjeme potřeby jednotlivců, kteří se ocitli na ulici,“ je přesvědčená.

Podobně se před časem vyjádřil také vedoucí sociálního odboru hustopečské radnice Tomáš Laz. „Azylový dům je v regionu potřeba. Využití určitě měl a bude zde chybět. My v Hustopečích se snažíme lidem v tíživé životní situaci pomáhat například budováním sociálních bytů. Je třeba si ale uvědomit, že ne všichni tito lidé se do bytů hodí. Mnozí nemají zažité návyky, nejsou schopní se postavit na vlastní nohy,“ řekl Laz.

Zařízení do konce loňského roku provozovala Oblastní charita Břeclav jako azylový dům. K jednatřicátému prosinci však tuto službu ukončila. Důvodem k uzavření azylového domu byly chybějící peníze.