Větrný mlýn v Kloboukách zažívá letos rušné léto. Jeho návštěvnost již v těchto dnech předčila tu za celý minulý rok. Svůj podíl na tom mají nedaleké cyklostezky a turisté na bicyklech, kteří se na Kloboucko vypraví z nedaleké Kraví hory.

„Cyklostezky větrnému mlýnu jednoznačně pomohly. Když se někdo vypraví na dovolenou například do Bořetic, hledá výletní místa v okolí. Prohlídka kloubouckého větřáku se mu pak nabízí,“ vysvětlil Jan Svoboda, který má na starosti prohlídky ve větrném mlýně.

Jeho slova potrvzuje i ředitel hotelu Kraví hora Aleš Proschek. „V našem hotelu je každoročně ubytováno hodně cyklistů. Většinou jezdí po stezkách v okolí. Turisté si mohou na recepci půjčit mapu, na které si vytipují výletní místa. Tam najdou i Klobouky,“ řekl. Nastínil také způsob, jak se z Bořetic do Klobouk na kole výhodně dostat. „Slyšel jsem, že někteří cyklisté jezdí do Klobouk zkratkou přes Boleradice. Spousta z nich to tady dobře zná,“ doplnil Proschek.

Podle Svobody za vyšší návštěvnost větřáku může i internet. „Spousta lidí hledá, kam by vyrazila ještě před dovolenou. Brouzdá po internetu a tak narazí i na kloboucký mlýn. Všech návštěvníků se ptám, jak se o nás dověděli. Internet je častá odpověď,“ nastínil možné příčiny úspěchu průvodce.

Cíl svého výletu si na webu vyhlédla i Ladislava Štůlová z Hustopečí. Kloboucký větřák si prohlédla i se svou kamarádkou a čtyřmi dětmi. „Máme jenom jeden den volna, tak jsme hledaly něco zajímavého v okolí. Děti kloboucký větřák ještě neviděly. Ještě si prohlédneme Klobouky, možná zajdeme do místního muzea,“ popsala plán celodenního výletu.

Do jaké míry návštěvnost mlýna poroste, si Svoboda odhadnout netroufá. Jisté ale je, že letošní sezóna tu minulou předčila již ve své polovině. „Bloček, ze kterého trhám vstupenky má pět set listů. Loni mi stačil na celou sezónu. Tento rok už jsem prodal lístků čtyři sta. Letos mi bloček asi stačit nebude,“ pochválil příliv turistů rodák z Klobouk.

Podle jeho slov na podzim přitáhne do regionu další výletníky burčák. „Na burčák k nám jezdí hodně lidí z Čech. Když už jsou tady, prohlédnou si okolí a tím pádem i mlýn,“ dodal.

Větrný mlýn v Kloboukách je replika původního větřáku. Celkem jich na Kloboucku stávalo osm. První z nich byl postaven v polovině osmnáctého století. Za druhé světové války dostal dva přímé zásahy od Rusů a vyhořel. V osmdesátých letech se našla parta nadšenců, která větřák nad Klobouky vrátila. Přestože jde o historickou technickou památku, mouka by se tu umlít dala.