Jsem automat na točenou zmrzlinu. Dáte si? Těmito slovy vítá mlsouny teprve pár dní unikátní automat na točenou zmrzlinu v Břeclavi. Do provozu nechala uvést chytré zařízení, které se nachází uprostřed města ve zmrzlinovém stánku naproti břeclavskému nákupnímu centru BřecLOVE, jeho majitelka Monika Dobešová.

Apollónův chrám mezi Lednicí a Břeclaví.
Lesníci obnoví lesopark u Apollónova chrámu. Nové bude i odstavné parkoviště

„Zmrzlinu v sezoně prodáváme od dvanácti hodin do pěti odpoledne. Bylo nám trochu líto, že si lidé nemůžou dát zmrzlinu třeba i večer. Mladí, když se vracejí z diskotéky, nebo třeba těhotné ženy, když je zrovna pozdě v noci přepadnou chutě. Říkala jsem si zkrátka, že zkusím všechno, aby Břeclav trošku ožila,“ vypráví redaktorce usměvavá nápaditá žena.

Dalším z důvodů pak byla nemožnost sehnat další pomocníky do stávajícího stánku se zmrzlinou. „Důchodcům už se nechce a brigádníci nejsou. A když jsou, tak takoví, které nemůžeme potřebovat,“ pokračuje Dobešová.

Koketovat s myšlenkou pořízení automatu na točenou zmrzlinu začala v únoru letošního roku. „Tehdy ho nabízela k pronájmu na internetu jedna mladá paní z Uherského Brodu. Fungoval jí tam tři roky, ale z rodinných důvodů musela skončit,“ zmiňuje nová provozovatelka.

Břeclavané si na zmrzlinu můžou zajít třeba o půlnoci. Vydává ji tam komunikativní automat.Automat na točenou zmrzlinu.Zdroj: Deník/Iva HaghoferStroj je vyrobený na míru v Číně. S lidmi komunikuje v češtině a navádí každý jejich krok. Jakmile je zmrzlina hotová, vyzve zákazníka k jejímu vyjmutí. „Lidé si jen musejí přečíst jednoduchý návod. Stroj totiž potřebuje příkazy, aby zmrzlinu vydal. Platit se dá jak kartou, tak i v hotovosti. Jedna točená zmrzlina stojí pětatřicet korun,“ ukazuje redaktorce Dobešová.

Protože se automat teprve zabíhá, natočit si v něm lidé mohou zatím jen tři neoblíbenější příchutě. „A to buď vanilku, čokoládu, nebo mix. Počítáme s tím, že budeme v létě příchutě měnit. Spíše podle situace a nálad zákazníků. Určitě se objeví i nějaká ovocná. Ovšem stroj je hlavně přizpůsobený na smetanové zmrzliny, takže ty chybět nebudou,“ láká provozovatelka prvního břeclavského zmrzlinového automatu.

Action otevře v areálu u břeclavského Tesca už v sobotu 25. května.
Souhrn událostí na Břeclavsku: Nový Action, Fico a obžalovaný syn starostky

Inteligentní stroj nahlásí svému provozovateli, když mu chybí kornoutky, když nedostačuje směs, nebo když je plný zásobník mincí. „Vše sledujeme přes aplikaci a jsme připravení okamžitě přijít, kdyby se cokoli přihodilo. Pokud by šlo o závažnější poruchu, je možné zavolat přímo výrobci do Číny a nechat ji opravit na dálku,“ překvapuje Dobešová.

Když má otevřený stánek se zmrzlinou, zákazníkům s manipulací s automatem ochotně pomáhá. „Automat taky potřebuje své, takže za provozu zjišťujeme, jestli jsou zmrzliny v pořádku, zda a jak funguje chlazení a podobně. Každý stroj má své mouchy, proto jsme i přes sociální sítě vyzvali zákazníky, aby se nám ozvali, kdyby jim cokoli nevyhovovalo, nebo kdyby nevydal automat zmrzlinu podle jejich představ,“ podotýká majitelka zmrzlinového stánku.

Zarostlý areál, na kterém stojí bobová dráha v Němčičkách.
Bobová dráha v Němčičkách zarůstá. Měla přilákat turisty, byla tématem u soudů

Zařízení na výdej točené zmrzliny je podle ní v republice spíše raritou. „Podobné mají třeba v jednom pražském aquacentru nebo v obchodech s nábytkem Ikea. Ovšem v Ikee musí lidem vydat kornoutek obsluha,“ porovnává Dobešová.

Mluvící automat si už nachází i první pravidelné zákazníky mezi Břeclavany. Opakovaně k němu přichází třeba mladá máma, která se Deníku představuje jako Emma. „Už jsem si sem zašla včera v podvečer kolem šesté. Nemohla jsem odolat. A zmrzlina byla moc dobrá. Nápad vítám, určitě budu využívat i nadále,“ pochvaluje si.