Existují magická místa, která jsou něčím zvláštní, která nás přitahují. Jedno takové se nachází v Křepicích. Údolí s kapličkami, křížovou cestou a pramenem vody okouzlí každého, kdo sem zavítá. Lokalitu zvanou U Svaté zbudovali před deseti lety obyvatelé Křepic za podpory obce, na základě historického vnuknutí slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje.

K místu se váže spousta pověstí. „Říká se, že když tu věrozvěstové sloužili mši, udělalo se v parném vedru Cyrilovi nevolno a omdlel. Metoděj, ve snaze pomoci, kopl patou do země a z ní vytryskl pramen,“ podělil se o tradovaný původ pramene svatého Gorazda, historik obce a přírodní léčitel Václav Nečas.
Zmínky o léčivých účincích vody našel prý i v historických materiálech z devatenáctého století. „Ověřil jsem si i energetický rozbor pramene a výsledek je příjemný. Stupeň léčivosti je na osmdesáti pěti procentech vody z Lurd,“ míní Václav Nečas. „Každopádně ji dáváme pravidelně na rozbory a odpovídá parametrům kojenecké vody. Chodí si ji sem čepovat místní obyvatelé, i ti z okolí,“potvrdil kvalitu pramene starosta Josef Maťa.

Působivé je ale i místo samotné. „Každý, kdo sem přijde, bezprostředně cítí blahodárné účinky na duši,“ říká Pavel Nečas. Pořádek, upravený trávník a kvetoucí kytky udělají také své, a je obdivuhodné, že se o vše starají lidé sami. Nejvíce snad Václav Štýbl, který to bere jako životní poslání.
„Dělával ministranta faráři Metoději Kuběnovi, který celý život šetřil peníze na zvelebení údolí. Václav mu slíbil, že ideu zrealizuje. To se povedlo, stará se o ni dodnes,“ uvedla jeho švagrová Karla Hendrychová, která na místě prožila dětství. „Chodili jsme si sem hrávat, dědeček vysázel tyto vzrostlé lípy a já jsem na ně moc hrdá,“ vzpomíná Hendrychová.

Údolí vévodí čtyřmetrová dřevěná kopie sochy Krista z Ria de Janiera a doplňuje ji sousoší věrozvěstů, tři kapličky, oltář a lavičky k odpočinku. Turistům málo známé místo v Křepicích U Svaté zapůsobí na každého návštěvníka a nemusí být věřící. Klid a pohoda, která tu panuje, ovládne v mžiku každého. „Lidé si sem chodí odpočinout, napít zdravé vody a dobít baterky. Lokalita je celodenně přístupná všem zájemcům,“ dodal starosta Josef Maťa.