Bouřlivá debata předcházela zrušení hodů v Bořeticích, které se měly konat už o tomto víkendu. „V pondělí se uskutečnila schůzka za účasti veřejnosti. Nejprve krojovaní řekli, že hody budou, nicméně v úterý ráno přišli s tím, že vzhledem k nepodpoře ze strany lidí je pořádat nebudou. Upřímně řečeno i já budu raději chodit po Bořeticích a nechám si nadávat, že hody nebyly, než aby mě lidé obviňovali, že se kvůli hodům v obci rozšířil koronavirus,“ zareagoval bořetický starosta František Petrásek.

Rozčarovaný byl z pondělní debaty bořetický místostarosta Jiří Michna. „Rozumím strachu a obavám. Nerozumím panice. Byl jsem ale především znechucený ze způsobu diskuze, z argumentačních faulů, vyhrožování a nakonec málem i fyzického násilí. Do zasedací místnosti se vkradl středověk. Smutná podívaná," okomentoval na svém oficiálním profilu na sociální síti Facebook.

Podle posledních informací z pátku se v Bořeticích uskuteční pouze páteční stavění máje, nedělní průvod obcí a hodová zábava pro místní občany a krojované. „Nedovedu si představit ten hon na čarodějnice, kdyby se náhodou hody postaraly o smutné prvenství v podobě Covidu-19," napsal ještě Michna.

Obdobná je situace i v Kloboukách u Brna, kde o zrušení hodů, které se měly konat o druhém srpnovém víkendu, rozhodli teprve ve středu. „Po zasedání krizového štábu bylo rozhodnuto, že se kloboucké hody letos ruší. Krizový štáb byl svolaný na doporučení místních lékařů a po přesvědčivé argumentaci bylo jednohlasně přistoupeno k tomuto kroku, jakožto prevenci možného rozšíření koronaviru v Kloboukách. V našem městě je nyní několik rodin v karanténě. V okolních obcích je situace ještě vážnější. Bylo by proto lehkomyslné vážnost situace přehlížet. Je nám to všem moc líto," zveřejnili Kloboučtí na facebookovém profilu Kloboucká kulturní.

Hodovat nebude o třetím srpnovém víkendu ani chasa ve Velkých Pavlovicích. Zdůvodnění zveřejnili zástupci pořádajícího města a Tělovýchovné jednoty Slavoj Velké Pavlovice ve čtvrtek na oficiálním webu velkopavlovické radnice. „Chasa by samozřejmě hody chtěla. Nejprve se proti pořádání vyslovilo město, poté i na své schůzi zástupci Slavoje. Vzhledem k opatřením v zamezení šíření koronaviru bychom museli také řešit kvalitní zastřešení venkovních prostor v případě deště, protože v sokolovně by hody být nemohly. I s ohledem na nařízení nošení roušek při účasti sto a více lidí," doplnil místostarosta města Petr Hasil.

I v sousedních regionech tradiční folklor ustoupil před obavami z rozšíření Covid-19. Hody v půlce srpna zrušili také v Čejkovicích na Hodonínsku.