„Všímavý občan telefonoval, že právě opět viděl podezřelou osobu s kapucí a batohem, jak právě přes rozbité okno vnikla do budovy,“ popsal nedávný případ mikulovský strážník Radek Vážný. Hlídky městské a republikové policie tentokrát zadržely podezřelého místního muže ročník 1977.

Před pár dny některé obce na Mikulovsku zveřejnily varování. „Policie ČR informuje občany, že dochází k páchání trestné činnosti, konkrétně krádeží vloupáním do rodinných domů situovaných zejména na okrajích obcí, které mají zahrady či dvory takzvaná na humna (do polí a vinohradů),“ stojí v něm.

Starosta Sedlece u Mikulova Marian Pánek řekl Deníku, že tento krok byl spíše preventivním opatřením. „Jsem bývalý četník, poprosili mě o to bývalí kolegové, aby lidé byli na pozoru. Přes víkend jsem měl deset telefonátů na nějaká podezření,“ uvedl s tím, že lidé mají být obezřetní, zároveň ale nemají jednat unáhleně.

V hlášení zaznělo, že pachatelé si před samotnými krádežemi běžně tipují jednotlivé domy a využívají legendy roznosu letáků či jiných tiskovin. Podezření na vloupání letos zaznamenali i v nedalekých Dolních Věstonicích. „Myslím, že šlo o dva případy," zmínila tamní starostka Jaroslava Rajchlová.

Policie: Spíše pokles vloupání

Jihomoravská policie ale ubezpečila, že obecně v posledních měsících eviduje v průřezu regiony spíše pokles trestné činnosti. Včetně vloupání a krádeží z nemovitostí. „Před nějakou dobou jsme v kraji řešili sérii případů vloupání, kdy pachatelé cílili na satelitní části obcí, měst. Tam v době, kdy vytipovaný majitel odešel venčit psa, sportovat, zloději v zadní části domu poničili obvykle balkonové dveře a po prohledání domu odnášeli především peníze a cennosti,“ sdělil policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Ani pandemie Covid-19 však vykradače domů nezastavila. Loni kriminalisté odhalili skupinku zlodějů takto řádící na Břeclavsku, Hodonínsku a Uherskohradišťsku. „Zločinci jsou vynalézaví. Je jim jedno, jestli platí nějaká opatření a omezení pohybu,“ podotkl starosta Pánek.

Podle státních policistů je omezení pohybu obtíž také pro pachatele trestné činnosti krádeže. I zločinci pak přecházejí do internetového prostředí. „Kyberkriminalita je na vzestupu," potvrdil mluvčí Malášek.

Od března kontrolují policisté pohyb lidí mezi okresy. V Jihomoravském kraji je na to vyčleněno zhruba 2 500 policistů. V rámci dvanáctihodinových směn jich slouží průměrně 500. Hlídky doplňují vojáci a celníci. „Policie mimo těchto kontrol samozřejmě plní i své standardní úkoly, například v oblasti veřejného pořádku,“ zdůraznil šéf jihomoravských policistů Leoš Tržil.