LENKA SMYČKOVÁ
DAGMAR HUMPOLÍKOVÁ


Už v lednu můžou zůstat někteří lidé bez důchodu. A to jen proto, že si zapomenou vyměnit občanský průkaz. Ty staršího data totiž přestanou v lednu platit.

„Lidé často o tom, že musí požádat do konce letošního roku o výměnu občanky, jestliže jim byla vydána do konce roku 1998, ani nevědí. O výměnu nemusí žádat jedinělidé narození před prvním lednem 1936, v jejichž občanském průkazu není platnost omezena konkrétním datem,“ upozornil vedoucí správního odboru hustopečské radnice Miroslav Svoboda.

Hustopečští úředníci už teď vědí, že do konce roku by měli vyměnit více než tisícovku občanek. „Podle přibližných počtů to znamená, že v jednom úředním dni bychom museli do konce roku vyřídit šestasedmdesát žádostí,“ spočítal Svoboda. Pokud by se všichni najednou rozhodli jít si průkaz vyměnit například až koncem listopadu, bude obtížné výměnu z kapacitních důvodů zvládnout. „Lidé budou nervózní a to nebude příjemné pro ně ani pro nás.“

Fronty na nové občanky jsou nevyzpytatelné. Zatímco v pondělí přišlo na hustopečský úřad s žádostí o výměnu přes stovku lidí, ve středu, jich pracovnice za přepážkou přijaly prý jen kolem třicítky. „Frontu jsem tedy stát nemusela, ale spěchám dál, ještě musím vyřídit nový řidičák,“ sdělila Jindřiška Guricová z Křepic, zatímco jí úřednice vyřizovala žádost. „Občanský průkaz mně platí stejně jen do února a už teď mě upozorňují na poště na možnost potíží s předáváním doručenek,“ dodala.

Koho se povinná výměna týká a on si přesto o nový průkaz nepožádá, ten se dopustí přestupku, za který lze uložit pokutu až deset tisíc korun . „Toto je samozřejmě krajní případ a my budeme postupovat lidsky. Přestupek lze řešit i domluvou, ale spoléhat se na to lidé rozhodně nemohou,“ podotkl Svoboda. S neplatným občanským průkazem mohou mít lidé například potíže při vyřizování stavebního spoření, leasingu, ale i různých sociálních dávek nebo podpor.

S lidmi, kteří mají stále času dost, se potýkají úředníci ve všech pověřených obcích. Výhodu mají jen Pohořeličtí. „Díky přechodu obcí Pohořelicka pod okres Brno–venkov si všichni u nás občanky vyměnili už do dubna. Mezi prvními byli nejstarší lidé, kteří měli starost, aby dostali důchody,“ pochlubil se vedoucí odboru vnitřních věcí pohořelické radnice Zdenek Blecha.