„Většinou se na volné místo čeká. To je jediný moment, kdy si můžeme tak trochu vybírat, protože ne každá maminka respektuje a zvládá nastavený režim,“ popisuje smutné osudy klientek.

Jak to vypadá za dveřmi azylového domu po prázdninách?
Na začátku školního roku máme díky čtrnácti maminkám s dvacítkou dětí opět plno. Každé opakujeme, že jí poskytneme zázemí maximálně na jeden rok. A to musí dodržovat domovní řád.

Co tato povinnost obnáší?
Například zákaz kouření v budově, ale na prvním místě je řádná péče o dítě. Maminky musí vařit, vodit děti do školky, dohlížet na úkoly. Naší snahou je naučit je vést domácnost, byť v náhradním domově. Některé jsou za pračku, vybavenou kuchyň nebo sušák na prádlo velmi vděčné, jiné to nedokáží ocenit a mají s běžným režimem a chodem domácnosti problémy. Právě tyto maminky pomoc potřebují nejvíce.

Proč, když o ni nestojí?
Jde nám o jejich návrat do normálního života. Dohled potřebují, i když si ubytování platí. Pokud tyto zásady nedodrží, považujeme to za hrubé porušování domovního řádu a musíme se rozloučit.

Můžete uvést příklad, kolik pobyt v azylovém domě stojí?
Maminka s jedním dítětem platí tři tisíce sedm set korun na měsíc, se třemi dětmi pět tisíc sedm set. Nikdo jim na pobyt nepřispívá. Představa veřejnosti, že žijí z dobrovolných darů, je mylná. Proto se musí chovat jako nájemník v bytě a společném domě, jehož provoz stojí charitu nemalé peníze.

Kvůli jakým prohřeškům matky domov opouští?
Pro někoho to možná bude znít nepředstavitelně, ale jednou se například uživatelky navzájem napadly, takže do čtyřiadvaceti hodin musely odejít obě dvě. Další důvodem k ukončení pobytu je třeba napadení sociální pracovnice, špatná péče o děti nebo neplacení za sociální služby. To se u nás opravdu stává.

Někdy je k tomu asi dohání životní situace. To pak trpí děti za ně…
Ano, vesměs jsou to ženy, které mají problém samy ze sebou. Například manžel je ve vězení, ničí je partnerské neshody, nevyřešené jsou vztahy k dětem, rodičům. Stále častěji se objevuje domácí násilí, stejně jako exekuce a půjčky. Maminky ve slabé chvilce nedokáží předvídat, že na splátky nebudou mít. Ony jsou za sebe zodpovědné, ony si rozhodují za dluhy. My je nevychováváme, bereme je jako samostatné bytosti. Na přechodnou dobu jim poskytneme zázemí, ale je už jen na nich, jestli si naše rady vezmou k srdci.

Pomáhá vám veřejnost? Dokáže pochopit situaci klientek?
Kdo si něčím podobným neprošel, asi to do detailu nepochopí. Ale z naší strany si veřejnost zaslouží poděkování. Všem dobrým lidem jsou maminky vděčné za hračky, oblečení pro děti, postýlky, kočárky. S tím vším nám odejdou, když se jim podaří vrátit domů nebo si najít nový byt. Kdyby jim chtěli pomoct další dárci, zrovna v této době se nám nedostává povlečení s prostěradly. Nejsme anonymní zařízení. Kdo chce vidět život v azylovém domě, může zavolat a přijít, domovem ho rády provedeme.

Svatava Rudolfová