Pokud si chtějí obyvatelé Sloupu na Blanensku vybrat peníze, musí cestovat deset kilometrů k nejbližšímu bankomatu v Rájci-Jestřebí. O jeho zřízení v obci s necelou tisícovkou obyvatel se přitom tamní starosta Martin Mikulášek snažil několik let.

Neúspěšně, pro banky prý není obec zajímavá. „Tradiční velké banky neprojevily zájem vůbec, jediná byla Fio banka, ale s tím, že požaduje minimálně 850 výběrů měsíčně. Kdybychom je nesplnili, museli bychom doplácet třicet korun za každý chybějící odběr,“ zlobí se Mikulášek.

Ilustrační foto.
Moravský Texas jako lákadlo? Turisty chtějí zvát i na ropné vrty

ABSURDNÍ POŽADAVEK

Doplácet peněžním ústavům je podle něj absurdní. „Dotovat bankovní sektor z obecní pokladny je přinejmenším zvláštní,“ podotkl starosta.

Bankomaty v malých obcích
-Bankám se prý nevyplatí, provoz je podle nich ztrátový.
-Požadují proto paušální roční poplatek ve statisících korun.
-Určují minimální počet výběrů za měsíc, nejnižší limit činí 850.
-Zbytek musí doplácet obce částkou 30 korun za chybějící výběry.
-Starostové označují požadavek za absurdní, zdráhají se dotovat soukromé finanční instituce.
-Nově si prosadili bankomat lidé v Dolních Bojanovicích na Hodonínsku, využívají ho v Moravské Nové Vsi, Šitbořicích a Lanžhotě na Břeclavsku i v Jevišovicích na Znojemsku.

Podmínkám banky se nepodřídil ani starosta Starovic na Břeclavsku Antonín Kadlec. „Dotovat banku je nepochopitelný požadavek. Máme to naštěstí k nejbližšímu bankomatu v Hustopečích asi jen dva kilometry. Horší je to v obcích, které jsou od měst vzdálené,“ myslí si Kadlec.

Podle mluvčího Fio banky Jakuba Heřmánka mohou Jihomoravané využívat jedenáct bankomatů, které má finanční ústav rozmístěné v menších městech a obcích mimo Brno. „Jsou to například Šitbořice na Břeclavsku, Sokolnice nebo Dolní Kounice na Brněnsku,“ vyjmenoval mluvčí banky.

O tom, kde banka zřídí bankomat, podle něj rozhoduje víc faktorů. „Jedním z nich je počet transakcí. Pokud není výběrů dost, tak někdy obce provoz bankomatu dotují,“ potvrdil mluvčí Heřmánek.

Tradiční velké banky na dotaz Deníku Rovnost nereagovaly, podle zkušeností starostů jsou požadavky obdobné nebo vyšší. „Požadovaly i roční poplatky v řádech statisíců korun a minimální počet výběrů byl vysoký,“ přibližuje starostka Dolních Bojanovic na Hodonínsku Eva Rajchmanová.

Zřízení bankomatu si tam lidé prosadili v nedávné anketě. „Pro bankomat hlasovalo překvapivě sedmaosmdesát procent zúčastněných,“ dodala starostka.

SMLOUVA NA ZKOUŠKU

Smlouvu mají Dolnobojanovičtí uzavřenou takzvaně na zkoušku. „Zkusíme to jeden dva roky a uvidíme, jestli budeme bankomat dotovat, nebo ne,“ míní starostka.

Nafukovací měsíc brněnské hvězdárny.
Největší událost a učební pomůcka. Přistání na Měsíci připomíná obří model

Obyvatelé se bankomatu dočkají asi do dvou měsíců. „No konečně, hlavně turisté ho tu vyhledávají a diví se, že zde není,“ komentovala novinku Kateřina Bartová.

Pochybnosti má naopak Milan Myška. „Nemyslím si, že to bude pro obec výhodné. Volné peníze obce mohly být investované někde jinde,“ myslí si.