Pes bez vodítka, náhubku, známky a hlavně majitele. Běžná situace, se kterou se dennodenně potýkají mnohé obce na Břeclavsku. Čas od času proto dají do obecního hlášení či zpravodaje upozornění. Ta však zatím moc nepomáhají. Volně pobíhající psi tak končí v útulku, náklady musí platit obec.

„Situace u nás není zase až tak špatná, ale máme tady několik problematických majitelů. Ti si své psy nezabezpečí a pro ně pak není problém přeskočit zídku nebo plot. I proto jsem se rozhodl, že jednou za čas dáme do hlášení v obci upozornění,“ prozradil důvod zapojení obecního rozhlasu brumovický starosta Antonín Košulič.

V Brumovicích navíc majitelům psů zakázali, aby svoje miláčky pouštěli na fotbalové a dětské hřiště.

Větší problém je podle starostů ten, že pokud nechá obec nějakého toulavého psa odchytit a nepodaří se najít jeho majitele, pobyt v útulku musí zaplatit obec. „Přitom zákon upravuje volný pohyb psů nebo úklid po nich. Myslím si ale, že na menších obcích bychom si měli vycházet všichni vstříc a případně jednat s majiteli více individuálně,“ vyjádřil se Košulič.

Jak dodal, za jeho úřadování se zatím naštěstí nestalo, že by pobíhající pes někoho pokousal. „Pokud při odchytu a případném převozu psa do útulku majitele zjistíme, necháme jej všechno zaplatit,“ přiklání se starosta Brumovic k tvrdému postihu.

Mnohem větší problémy mají se psy v Kobylí. I tam už několikrát tamní obyvatele upozorňovali v obecním hlášení, aby si na své domácí mazlíčky dávali větší pozor. Bohužel však marně.

„Je to u nás velký problém, ale myslím si, že s tím bojuje každá obec. Pokud je už situace hodně neúnosná, tak v rozhlasu necháme vyhlásit, aby si majitel například retrívra odchytil,“ naznačila jeden z možných receptů kobylská starostka Dagmar Kovaříková.

Navíc v letošním roce začali Kobylští daleko důsledněji dbát na psí známky. „Dlouho jsme neřešili označování psů známkami. Letos ale, když zaplatí majitel psa poplatek, dostane známku, kterou pak musí mít pes na obojku. Takže od toho si slibujeme, že by nám mohlo usnadnit práci,“ doufala Kovaříková.

Je si ale vědomá toho, že hlavní problém je především v lidech, kteří si mnohdy neuvědomují, že i pes potřebuje péči. Zároveň prozradila, že už mají s nehlídanými psy i několik nepříjemných zkušeností.

„Nedávno jsme řešili případ, kdy jedna hodně stará paní má tři psy. Pustila je, ale kolem domu šla ve stejnou dobu jiná obyvatelka Kobylí se psem. Měla ho na vodítku, ale ti tři volně pobíhající zvířata ji i jejího psa napadli. Musela jsem to pak řešit přes dceru majitelky, protože ona sama má téměř devadesát let,“ popsala odstrašující případ Kovaříková.

Špatné označování psů vidí jako zásadní problém provozovatel břeclavského městského útulku v Bulharech Pavel Kočvara. „Problém je vůbec peníze za služby spojené s umístěním psa v útulku od lidí dostat. Mnohdy jsme rádi i za to, že si zvíře odvezou. Pokud nechá psa odchytnout obec, musí to platit ze svého rozpočtu,“ potvrdil Kočvara

Ten byl svědkem i toho, že pes například v Lednici nikoho nezajímal, ale jakmile se dostal na katastr Břeclavi, už u něj byla hlídka. Vše pak zaplatilo město Břeclav.