Pětatřicet tisíc korun rozdělila ve středu Jihomoravská komunitní nadace na půdě Okresní hospodářské komory v Břeclavi mezi dvě obce z regionu. V rámci programu Místo pro život Jednota, spotřební družstvo v Mikulově získala Ladná od dárce patnáct tisíc korun a Tvrdonice dvacet. Peníze poslouží jak společnosti, tak obci.

„Dar ve výši třicet tisíc korun jsme od společnosti převzali už v minulém roce. Nadace pak přidala zbytek peněz. Vyhlásili jsme výzvu, která se týkala právě zkrášlení prostranství u provozoven Jednoty,“ seznámila s projektem ředitelka Jihomoravské komunitní nadace Zlata Maděřičová.

Jak dodala, nadace chce v regionu rozvíjet další dárcovské aktivity. „Jednota Mikulov je první firmou, která vyslyšela naše volání o partnerství, díky kterému se budeme starat o veřejná prostranství. Tento koncept nazvaný Zodpovědné chování firem je znám po celém světě. Společnost je tak první na Břeclavsku, která zvažuje své dárcovské aktivity tak, aby přinášely efekt nejen firmě, ale i celému regionu,“ vysvětlila Maděřičová.

„Nadace nás oslovila s projektem, který se nám zdál zajímavý. Když je veřejné prostranství slušně upravené, obec to zkulturní. V mnoha obcích máme i my své provozovny, tak proč nepomoct. Většinou ale pozemky kolem obchodů nejsou naše, přesto máme zájem na tom, aby okolí vypadalo pěkně. Je to centrum dění každé obce, chodí tam spousta občanů, takže úprava určitě není na škodu,“ zdůvodnila spojení s Jihomoravskou komunitní nadací předsedkyně Jednoty, spotřebního družstva v Mikulově Vlasta Ličmanová s tím, že pokud projekt dopadne dobře, jsou ochotní se zapojit i do dalších.

„Myslím si, že podporovat regionální akce je určitě důležitější. Je to kraj, kde žijeme, bydlíme a také pracujeme,“ zdůraznila Ličmanová.

Místopředsedkyně společnosti Květoslava Budínová pak ještě dodala, že se sama zúčastnila představení nadace a byla s ním velmi spokojená. „Mohli jsme si udělat představu, kam Jihomoravská komunitní nadace peníze směřuje. A že je projekt průhledný,“ upřesnila Budínová.

Symbolické šeky si do Břeclavi přijela převzít místostarostka Ladné Bohumila Tesaříková a starosta Tvrdonic Zdeněk Tesařík.

„Náš projekt nese název Obnova mobiliáře v obci, takže peníze půjdou na lavičky, odpadkové koše a květináče. V obci spravujeme několik veřejných prostranství, která byla dlouho zanedbávaná,“ byla spokojená místostarostka Tesaříková.

Podle jejích slov přidá vedení obce k patnáctitisícové dotaci ještě dalších deset tisíc korun.

„Před Jednotou ve Tvrdonicích máme travnaté místo, takže určitě jej chceme upravit. I před tím obchodem se ještě pořád setkávají místní lidé, kteří si tam vykládají,“ potvrdil záměr starosta Tesařík.