„Informaci, kolik peněz bychom měli v případě schválení novely zákona získat, mám zatím pouze z novin, kde se objevila tabulka všech obcí a měst Jihomoravského kraje. V případě, že se na straně příjmů plusová částka objeví, bude se o jejím využití jednat v rámci tvorby a schvalování rozpočtu,“ řekl místostarosta Břeclavi Pavel Dominik.

Starosta města Dymo Piškula má o využití peněz, které by do městského rozpočtu měla poslat novela zákona, konkrétnější představu.
„Zatím neznám přesná čísla, ale v případě Břeclavi by se mělo jednat o šest až sedm miliónů korun. Chceme je využít na opravu břeclavského zámku, se kterou by se mělo začít už příští rok,“ prozradil plány radnice starosta.

V Mikulově už vedení radnice přemýšlí, jak by mohlo peníze smysluplně využít. „Zadal jsem tajemníkovi, aby zjistil, o jakou částku se konkrétně jedná. Předběžně to odhaduji na pět milionů. To jsou ale zatím jen spekulace,“ uvedl starosta Mikulova Rostislav Koštial.
Podle jeho slov má město hodně příležitostí, kam peníze investovat. „Trápí nás špatné chodníky a cesty. Investici by potřebovaly i historické nemovitosti a náměstí. Potřebujeme také vyřešit problém s důchodci v domě s pečovatelskou službou. Nejrychleji ale musíme řešit hasičskou zbrojnici,“ vyjmenoval starosta.

Starosta Pohořelic Josef Svoboda odhaduje částku, která poputuje do městské kasy, na dva miliony korun. „Je to milá zpráva, ale vzhledem k tomu, že máme v současnosti dluhy ve výši šestadvacet milionů korun, s rozpočtem to výrazně nepohne. Město trpí zanedbanou infrastrukturou. V minulosti se do něj neinvestovalo,“ poznamenal.
V nejmenší obci na Břeclavsku, v Kašnici, která má dvě stě dvacet pět obyvatel, zatím netuší, kolik peněz by mohli od státu získat. „Když to vyjde, budeme jen rádi. O tom, na co bychom peníze použili, nerozhoduji já, ale zastupitelstvo. Podle mého by bylo vhodné tyto prostředky použit na rekonstrukci dětského hřiště,“ řekl starosta Kašnice Bedřich Majer.