Vývojem situace se zabýval ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), na kterého se obrátil valtický poslanec Jiří Petrů (ČSSD). „Ministerstvo bylo poslední instancí, která měla o kompenzačních opatřeních rozhodovat. A také rozhodla. Aktivisté na to ale podali žalobu. Na základě toho jsem informoval ministra, protože je možnost, že by soud nemusel rozhodovat několik let, ale využil by zkrácené lhůty devadesáti dnů," sdělil Petrů.

Zda se s tím úředníci na soud obrátí, nebylo v pátek jasné. „Žalobu jsme ještě neobdrželi," řekla na dotaz Břeclavského deníku Rovnost mluvčí ministerstva Jana Taušová. Politici i zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) tlačí na brzké vyřízení kvůli platnosti územního rozhodnutí. To vyprší v dubnu příštího roku.

Odkrývání karet

Miroslav Patrik z hnutí Děti země pokládá obavy za nesmyslné. „Územní povolení je někdy z roku 2007 a platilo dva roky, od té doby se několikrát prodlužovalo. Pokud propadne, pak jen kvůli tomu, že o nikdo nepožádá o další prodloužení," reagoval včera aktivista. Podaní žaloby potvrdil. Zdůvodnil ji chybějícími platnými zásadami územního rozvoje Jihomoravského kraje a podle něj nezákonným postupem. „Kompenzační opatření se totiž musí schvalovat ještě před vydáním územního rozhodnutí. Nikoliv naopak, jak je to v tomto případě. Celé se to obešlo bez podrobného posouzení vlivu na životní prostředí," upozornil Patrik.

Starosta Břeclavi Pavel Dominik (Pro Region) považuje žaloby za komplikace. Více se k nim však vyjádřit nechtěl. „Uděláme všechno proto, aby územní rozhodnutí nepropadlo. Nejde o tajnůstkaření, ale budu-li konkrétnější, odkryju naše karty," oznámil Dominik.

Doprava patří v okresním městě k nejpalčivějším problémům. Ve špičkách vznikají v centru kolony dlouhé i několik kilometrů. Kvůli tomu bylo potřeba odsunout opravu jednoho z mostů, jenž stojí na průjezdové trase. Chybí totiž jakákoliv jiná cesta. Dříve než v roce 2020 ale obchvat nebude. V Břeclavi se o něm přitom mluví dlouhá léta. Před časem začal výkup pozemků „Pokud budou kompenzační opatření definitivně schválené, bude možné získat povolení na části stavby," dodal poslanec Petrů.