Terén, kterým má nová silnice vést, v těchto dnech prozkoumávají pyrotechnici. Ty posléze vystřídají archeologové. „Následovat bude dokončení a projednání dokumentace, žádost o stavební povolení a změna územního rozhodnutí,“ vyjmenoval ředitel brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic David Fiala. V plánu je podle něj také kácení a výkup několika zbývajících pozemků.

V Břeclavi ve středu začal pyrotechnický průzkum ke stavbě obchvatu města. Navázat na něj má ještě letos průzkum archeologický.
Další krok k výstavbě. Trasu obchvatu Břeclavi už zkoumají pyrotechnici

Obchvat naváže na Lidickou ulici u nájezdu na dálnici D2. Obloukem okolo města povede přes Boří les, zemědělské pozemky u továrny Fosfa a za městskou částí Poštorná se napojí na silnici vedoucí směrem na sousední Valtice.

Silničáři upnou svoji pozornost také na křižovatky u dvou sjezdů u továrny Fosfa a ve směru na Lanžhot v Bratislavské ulici. „Musíme se řídit aktuálními změnami v území a v předpisech. Řešit budeme mimo jiné odhlučnění,“ popsal plány Fiala.

Výstavba má začít v roce 2024. Téměř devítikilometrový úsek spolkne více než miliardu korun bez daně. Místní i návštěvníci věří, že se tím výrazně uleví věčně ucpanému centru, kterým vede frekventovaná silnice I/55.

„V posledních letech jsem kvůli výstavbě obchvatu absolvoval desítky jednání. Kvůli tomu, aby se břeclavský obchvat stal skutečností, jsem šel do komunální politiky,“ uvedl k výstavbě starosta Svatopluk Pěček.

Násilí na dětech. Ilustrační foto.
Děti v Pasohlávkách vulgárně obtěžoval muž. Nestalo se to poprvé

Kromě obchvatu budou silničáři pracovat i na řadě dalších břeclavských míst. V druhé polovině příštího roku zahájí opravu mostu v Poštorné. „Dojde na výstavbu mostního provizoria včetně přeložek sítí. Na začátku roku 2024 zahájíme výstavbu nového mostu,“ uvedl ředitel Fiala.

Město vyhlíží také opravu Hraniční ulice, kde došlo k propadům silnice, a asi osmikilometrového úseku vedoucího od nákupního centra Tesco směrem na Moravskou Novou Ves. Opravy spolknou více než sto milionů korun. (bgs)