Zahradníci také už vysadili původní dřeviny. „Stálo nás to desítky milionů korun. Rozsah překvapil i pana Patrika (předsedu ekologického spolku Děti Země – pozn. red.),“ tvrdil šéf brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic David Fiala.

Nyní musí úředníci prohlásit opatření za účinná. Nejkratší lhůta jsou dva roky. „Na tuto dobu se připravujeme se stavebním povolením a dokončením výkupů pozemků,“ doplnil Fiala.

Břeclavský starosta Svatopluk Pěček se bojí, že do příprav ještě zasáhnou odpůrci stavby. „Dokud se nezmění legislativa, bude to pořád dokolečka,“ sdělil Pěček.

Ilustrační foto.
Důležité je, padnout si do oka, říká vedoucí útulku

Vedoucí břeclavského dopravního inspektorátu Jiří Mach považuje obchvat za nutný. „Kamiony se odsunou z centra města, na průtahu se nyní tvoří kolony. Těžká auta také ničí silnici, někde už jsou vyjeté koleje,“ podotkl Mach.

Například Jan Hloch už považuje břeclavský obchvat spíše za úsměvné téma. „Nedělám si iluze, že by se v příštích deseti letech vůbec začalo, natož dostavělo,“ komentoval přípravy muž.

Obchvat Znojma

Ředitelství silnic a dálnic chce pohnout také s dostavbou první části obchvatu Znojma. „Vypořádáváme se s námitkami v územním řízení. Když se nám podaří letos získat pravomocné územní rozhodnutí, jsme připravení obratem požádat o stavební povolení,“ prohlásil generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Státní silničáři chtějí stavět v roce 2021.

Podle znojemského starosty Jana Groise bude délka územního řízení záviset na případných námitkách různých spolků. „Bohužel současný zákon jim poskytuje dostatek prostoru. Není divu, že průměrná délka přípravy staveb je třináct let,“ řekl.

Zrekonstruovaný bazén v Lázních Lednice bude od 1. února otevřený i veřejnosti.
Vyčištěný a opravený. Po rekonstrukci otevřou lednický bazén veřejnosti

Nejdále je příprava už desetiletí plánovaného obchvatu Bučovic na Vyškovsku. Stavba má problémy s trasováním. „Přípravné práce by měly v letošním roce vygradovat v plnohodnotné vyhotovení dokumentace k územnímu rozhodnutí, která je předpokladem pro podání žádosti o územní rozhodnutí v první polovině roku 2021,“ informovala mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová.

Obchvaty v kraji:

Břeclav:
dokončení kompenzačních opatření, příprava na stavební povolení, dokončení výkupu pozemků
začátek stavby: 2023

Znojmo:
námitky k územnímu řízení
začátek další stavby: 2021

Bučovice:
začátek stavby: 2025