„Je to katastrofa, obchvat je doslova vymodlený. Téměř nevětráme. Okamžitě nám kvůli projíždějícím autům dunět v hlavě. Už brzy se nám uleví, ale co bude u vás?“ zamyslela se Schubert.

Jako neřešitelnou vnímá situaci i mikulovský starosta Rostislav Koštial. „O tom, že je obchvat dokončený, zprávy máme. Teď budeme doufat. I kdyby se nějaké problémy v souvislosti s kolonami ve městě objevily, tak se obávám, že nemají řešení. Rakouská strana staví, má hotovo, a my stále přešlapujeme na místě,“ neskrýval rozčarování Koštial.

Vizualizace dálnice D52. Ilustrační foto.
Můžete stavět, rozhodl soud o dálnici D52 na Vídeň. Začne se obchvatem Mikulova

Není podle něj ani jisté, zda a kdy se vlastně začne stavět. Letos přitom uplynulo dvacet let od podpisu smlouvy mezi oběma státy, ve které se hovoří o zbudování spojení mezi Brnem a Vídní. „Zvykli jsme si na různé průtahy a obstrukce. Možná budeme stavět za dva roky, možná za pět a možná taky nikdy,“ míní starosta.

obchvat Drasenhofenu
- celková délka: 5 kilometrů
- náklady: 50 milionů eur
- začátek stavby: 3. dubna 2018
- dokončení : 7. září 2019
- nejvyšší povolená rychlost na obchvatu: 100 km/h

Ředitelství silnic a dálnic obavy ze zhoršení dopravní situace na české straně nemá. „Intenzita kamionové dopravy zůstane zachovaná. Ve smyslu zhoršení dopravní situace v Mikulově z důvodu „zlepšení“ plynulosti dopravy na rakouské straně jsme přesvědčeni, že ke zhoršení situace nedojde. Na nové trase obchvatu Drasenhofenu i nadále zůstanou z pohledu plynulosti dopravy dvě bodové závady v podobě rondelů. A to před i na konci obchvatu,“ uvedla mluvčí ředitelství Nina Ledvinová.

Jak dodala, česká strana začne se stavbou obchvatu Mikulova nejdříve ve druhé polovině roku 2021. "V současnosti již máme dokončený vyšší stupeň projektové dokumentace pro potřebu vydání stavebního povolení a plnohodnotně probíhá výkup pozemků. Se zvýšenou pozorností sledujeme konání odvolacího orgánu, který v současnosti posuzuje napadené územního rozhodnutí," přiblížila Ledvinová.

Vizualizace dálnice D52. Ilustrační foto.
Stavbě dálnic D52 a D43 má pomoci novela zákona. Odpůrci musí nově platit kauce

Žádná speciální opatření v souvislosti s otevřeních obchvatu zatím nechystají ani čeští dopravní policisté. „O sobotním otevření víme. Z neděle na pondělí se má provoz spustit naplno. Situaci budeme sledovat. V případě, že by vznikly jakékoli dopravní komplikace, budeme je okamžitě řešit a reagovat na ně,“ uvedla mluvčí břeclavských policistů Kamila Haraštová.

Podobně hovořil i velitel mikulovských strážníků Jiří Hamerník. „Budeme doufat, že všechno půjde hladce a že na naší straně hranice nedojde k žádným výrazným problémům s dopravou,“ věří Hamerník.

Se stavbou nyní dokončeného pětikilometrového úseku obchvatu rakouské hraniční obce Drasenhofen začal Asfinag teprve na jaře loňského roku. Auta po něm budou moci jet až stokilometrovou rychlostí. „Celkové náklady na stavbu se vyšplhaly na padesát milionů eur. Čtyři a půl milionu eur z toho platila spolková země Dolní Rakousko,“ vyčíslila mluvčí společnosti Asfinag pro Vídeň a Dolní Rakousko Alexandra Vucsina-Valla.

Ilustrační foto
Příprava D52: vzniknou nové silnice mezi blízkými obcemi

Od otevření obchvatu si Asfinag slibuje optimalizaci spojení mezi oběma státy, odlehčení přetížené silnice B7 ve směru na Mikulov, úlevu pro okolní životní prostředí a zvýšení kvality života obyvatel i bezpečnosti na silnicích.

IVA HAGHOFER
KATEŘINA VAJSOVÁ