„Připravujeme kasační stížnost. Obchvat Mikulova ztratil náskok oproti ostatním úsekům," řekl Deníku Rovnost šéf brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic David Fiala.

Silničáři nyní zvažují společné řízení pro celý úsek od vodní nádrže Nové Mlýny až na státní hranici s Rakouskem podle nového zákona. „Rozhodnutí padne zřejmě během února,“ uvedl Fiala. Slibuje si tím, že ubude počet soudních sporů. „Místo sedmi bude jen jeden,“ vysvětlil.

Vizualizace dálnice D52. Ilustrační foto.
Spor o obchvat Mikulova pokračuje. Vrací se ke krajskému soudu

Spor o územní rozhodnutí k obchvatu Mikulova přitom před Vánocemi Nejvyšší správní soud vrátil do Ostravy. Tamní krajský soud předtím vyhodnotil žalobu rakouského spolku Virus tak, že zrušil zmíněné územní rozhodnutí od krajského úřadu.

Zdroj: ŘSD

Sdružení se tak mohlo stát účastníkem řízení. „Spolek po věcné stránce namítal, že existují rozpory mezi českými a rakouskými dopravními studiemi pro obě části transevropského Baltsko-jadranského silničního koridoru, takže může dojít k nadlimitnímu zvýšení intenzit hluku a znečištění ovzduší. Proto je podle spolku nutné, aby proběhlo přeshraniční posouzení vlivů české dálnice D52 na obyvatele Dolních Rakous a na jeho území,“ připomněl už dříve předseda české organizace Děti Země a zmocněnec spolku Virus Miroslav Patrik s tím, že v letech 2014 až 2016 se uskutečnilo jen přeshraniční posouzení o vlivech rakouské dálnice A5 na české území.

Vyhlášení Vinařství roku 2020.
Sonberk z Popic si vydřel titul Vinařství roku, už podruhé v historii soutěže

Jak doplnil poslední rozsudek krajského soudu, zatím nemá k dispozici.

Podle posledních informací z webu ŘSD, chtějí silničáři zahájit stavbu téměř čtyřkilometrového úseku kolem Mikulova zhruba za 1,5 miliardy korun v roce 2024. Krajský soud v Ostravě naposled zrušil dvě části územního rozhodnutí a věc tak vrátil zpátky žalovanému, tedy jihomoravskému krajskému úřadu, k dalšímu řízení. "Žalovaný je povinen zaplatit žalobci na náhradu nákladů řízení částku 3 083 Kč," stojí v rozsudku soudního senátu, kterému předsedala Monika Javorová.