Smutek po svých blízkých prožívají i stařečci v domovech, někteří se neviděli už dva měsíce, od doby kdy začal zákaz návštěv. „Upřímně, situace to není lehká pro nikoho z nás. Stýská se nám všem, jsme unavení, ale nálada je dobrá. Naši obyvatelé chodí s rouškami jen po chodbách, vzájemně se pozdraví v pokojích. Jsou rádi, že tu s nimi spíme,“ uvedla ředitelka Domu pro seniory ve Vranovicích na Brněnsku Iva Hoferová.

Svému týmu šla příkladem a nastoupila v pátek na karanténní pobyt v domově mezi prvními. I když má doma dvě malé děti ve věku tří let a jednoho a půl roku. „Uklidňuje mě, že jsou u babičky, která si je užívá. Posílají mi videa, telefonujeme si,“ zvládá odloučení od rodiny Hoferová.

Po čtrnácti dnech je vystřídá druhá skupina pečovatelek „Máme také externí skupinu, která je připravena vyjet k rodině zaměstnance, bude-li to třeba. Například v situaci, kdy se nebude moci dovolat svým rodičům, bude mít strach, zda se něco nestalo,“ ocenila.

Izolace je podle ní náročná pro všechny. „Obyvatelé domova jsou s rodinami v kontaktu přes mobilní telefon a emaily. Rodiny nám posílají fotografie, my je jejich příbuzným vytiskneme a na oplátku je vyfotíme a pošleme zase rodině. Osobně se někteří vidí jen občas z balkónu,“ zmínila Hoferová.

Právě v těchto dnech se na silnici před domovem objevil velký bílý nápis děkujeme se srdcem, namalovaný neznámým autorem. Přišel v pravou chvíli, aby ošetřovatelky povzbudil. „Je to neskutečně velká míra solidarity a ta nás nabíjí pozitivní náladou. Pomáhají nám dobrovolníci šitím roušek, rodinní příbuzní přinášejí finanční dary na nákup ochranných pomůcek, lidé telefonují a zjišťují, jak by nám mohli pomoci,“ vyjmenovala Hoferová.

Do dobrovolné karantény se uzavřely v pátek i pečovatelky s obyvateli Domova se zvláštním režimem v Jevišovce na Břeclavsku. „Naši klienti jsou osoby s chronickou psychiatrickou diagnózou, nejčastěji Alzheimerovou chorobou. Pro ně je současná koronavirová situace velice obtížně zvládnutelná, proto je chceme ochránit,“ zdůvodnila ředitelka zařízení Patricie Schweibar.

Všichni zaměstnanci vstoupili podle ní do karantény dobrovolně. „Dali přednost potřebám klientů před svými rodinami. Za tento morální postoj jim patří obrovský dík,“ netajila se Schweibar.

Přednost starým a nemocným lidem dalo také dvaašedesát pracovníků Centra sociálních služeb ve Znojmě. V dobrovolné izolaci se dnem i nocí starají o obyvatele tamního Domova pro seniory, Domova se zvláštním režimem a Odlehčovacích služeb. „Obyvatelé jsou v dobré náladě a pracovníci také, i když si všichni uvědomujeme vážnost situace. Zůstáváme dál, jsme odhodlaní to zvládnout a ochránit naše klienty, sebe i naše rodiny. Jsem neskutečně pyšná na všechny týmy. Držte nám palce,“ vzkázala ředitelka znojemského zařízení Radka Sovjáková.

Bez podpory rodin pečovatelek by situaci zvládali prý těžko. „Je to důležité i pro psychiku. Emoce a smutek budou totiž přibývat,“ řekla.

Pečovatelky vnímají velkou podporu od obyvatel, kteří jim píší své vzkazy i na facebookové stránky. „Mám slzy v očích, dobře to dopadne. Hodně síly,“ popřála například Alena Šístková.

Na krizový scénář karantény se připravují i v Břeclavi, zatím podle ředitele Domu seniorů Davida Malinkoviče dodržují veškerá předepsaná opatření. „Nebudu tvrdit, že je nálada stejná jako dřív, přece jen jsme v takové situaci zatím nebyli. Nicméně v rámci možností udržujeme klienty v relativně dobré psychické pohodě,“ uvedl.

Život v domovech důchodců v době viru
- Do dobrovolné karantény se zavřely pečovatelky v Domě seniorů ve Vranovicích na Brněnsku, Jevišovce na Břeclavsku a Centru sociálních služeb ve Znojmě.
- Pečovatelské týmy se střídají po 14 dnech, po tu dobu své rodiny neuvidí.
- Obyvatelům domovů umožňují kontakt s blízkými telefonicky, tisknou jim fotky z e-mailů, vidět se mohou z balkónu.
- Důchodci s rouškami chodí jen po chodbách, dobrou náladu jim udržuje trvalá přítomnost ošetřovatelek.