Nejen dalším zákazem vstupu do bytu, ale nově i zákazem přiblížit se nebo jakkoliv kontaktovat oběť domácího násilí. Tím vším by mohl v budoucnu potrestat soud agresora, kterého policie na deset dnů vykázala z obydlí oběti. Počítá s tím novela občanského soudního řádu z pera ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, která ve čtvrtek ve sněmovně prošla prvním čtením.

„Zákon zatím neřešil případy, kdy agresor oběť navštěvoval v práci nebo jí permanentně posílal esemesky,“ vysvětlil jeden z důvodů úpravy Pospíšil.

Vykázaná osoba podle zkušeností často vyvíjela na oběť psychický nátlak, například aby odstoupila od žádosti vykázat ho ze společného obydlí.

Oběti často nevěděly, jaké mají povinnosti

Současný princip boje proti domácímu násilí je podle Pospíšila postaven na tom, že policista může vykázat agresora ze společného obydlí, a to maximálně na dobu deseti dnů. Po tu dobu může oběť požádat soud, aby rozhodl, že vykázání bude delší.

„Praxe byla ovšem taková, že oběti ne vždy si vzaly advokáta, ne vždy měly přesné právní informace a podávaly neúplné návrhy. Soud je žádal o doplnění a pak těžko během těch deseti dnů rozhodnout o tom, jestli to vykázání bude dále pokračovat,“ doplnil Pospíšil důvody, které ministerstvo vedly zpřesnit úpravu, co všechno má žádost o předběžné opatření má obsahovat.