Voliči v Lanžhotě rozdali karty jasně. Z drtivého vítězství se raduje starosta města Ladislav Straka, lídr sdružení Volba pro Lanžhot. To získalo přes čtyřicet procent hlasů. Na pásce druhá Změna 2014 jen něco přes dvanáct procent. „Až tak dobrý výsledek jsem nečekal. O to víc nás to zavazuje na další čtyři roky. Opět zapojíme obyvatele, aby se podíleli na rozvoji města,“ přislíbil Straka.

Jeho sdružení od voličů obdrželo deset mandátů. Nadpoloviční většina v novém zastupitelstvu mu unikla o jedno křeslo. Zbylá místa si rozdělí šest uskupení. Tým kolem starosty si tak může spojence vybírat. „Budeme ještě jednat, chceme dát ve vedení města prostor i dalším, podobně jako je tomu teď,“ řekl v pondělí Straka, pod jehož vedením v roce 2014 vznikla čtyřkoalice.

Starostou chce muž zůstat, za pravou ruku si znovu vybere místostarostku Petru Říhovou. „Náš tandem jede dál,“ dodal muž, který je dlouholetý učitel na břeclavském gymnáziu a také frontman hudební skupiny The Teachers.

V Lanžhotě propadla společná kandidátka TOP 09 a nezávislých. Ztratila tři mandáty, má jediný. V zastupitelstvu tak bude po téměř třiceti letech chybět bývalý starosta František Hrnčíř. „Na kandidátce jsem byl vzadu, už jsem chtěl přenechat místo jiným, šikovným a mladším lidem,“ vysvětlil devětašedesátiletý důchodce, který pěstuje bonsaje.

Ke změnám dojde na radnici v Podivíně. Lidovci stávajícího starosty Stanislava Machovského skončili ve volbách druzí za Sdružením ODS a nezávislých kandidátů. Ti dostali více než třetinu hlasů voličů.

Lídr a nynější radní města Martin Důbrava v pondělí řekl, že s lidovci už sjednali koalici. „Podle dohody se stanu starostou, pan Machovský bude místostarosta,“ nastínil.

V patnáctičlenném zastupitelstvu bude mít duo dohromady devět křesel. „Lidé ocenili naši dosavadní práci pro město,“ konstatoval Důbrava, který je bankovní poradce. Sociální demokraté a uskupení Nezávislí a TOP 09 budou mít po třech zastupitelech.