Z celkových 21,5 tisíce hektarů obilovin v okrese tvoří 16,5 tisíce hektarů pšenice. „Sklizených už je patnáct tisíc sedm set hektarů pšenice. Vymlátilo se 81,35 tisíce tun zrna, průměrně 5,19 tuny na hektar. Nakonec to tedy není až tak špatné, jak jsme se obávali," konstatoval včera předseda okresní agrární komory Antonín Osička. Jak zopakoval, důvodem podprůměrného výnosu jsou především velká sucha na jaře a na počátku léta.

Nižší úrodu potvrdila i soukromá zemědělkyně z Mikulova Kateřina Procházková. „U pšenice nám to vychází na čtyřicet metráků na hektar, u ječmene osmatřicet metráků. Sklizeň je lehce podprůměrná, průměr u pšenice na Mikulovsku bývá pětapadesát metráků. Stejně tak jako je podprůměrná úroda, jsou podprůměrné i ceny," posteskla si včera Procházková s vysvětlením, že v jiných částech České republiky je výnos naopak velmi slušný.

Pod střechou už je v celém okrese žito a ozimý ječmen. U jarní pšenice, ječmene a ovsa zbývá doséct méně než dvacet procent ploch. „V celkovém součtu už zemědělci na Břeclavsku sklidili přes sto tisíc tun obilnin s průměrným výnosem pět tun na hektar," bilancoval Osička.

Řepky olejné je podle něj naopak o trochu více než loni. „Řepka je už sklizená ze sta procent. Z pěti tisíc hektarů máme skoro dvacet tisíc tun. Průměrný výnos tedy činí čtyři tuny na hektar," shrnul šéf břeclavské agrární komory a zároveň i Zemědělského družstva v Bulharech.

Společnosti Agromoravia Moravská Nová Ves se, co se týče obilovin i řepky, ve srovnání se zbytkem regionu dařilo. „Průměrný výnos pšenice máme sedm tun na hektar. Náš dlouhodobý průměr je přitom pět až pět a půl tuny. Pšenice je v potravinářské kvalitě. Ječmen nám dost polehl kvůli větru a srážkám. Na dvaceti hektarech máme průměr šest tun na hektar. Řepka byla už od začátku nadějná, měli jsme odrůdu zvyklou na větší sucho. Osetých jsme měli tři sta hektarů a z jednoho jsme sklízeli čtyři a půl tuny. Obyčejně to bývá do tří a půl tuny," pochvaloval si ředitel Agromoravie Jiří Fojtík.

Ceny pšenice se podle něj ještě minulý týden pohybovaly okolo čtyř tisíc korun za tunu. „Nemyslím si, že by se měly vyšplhat vysoko. V jiných místech republiky byla totiž úroda hodně vysoká," potvrdil také Fojtík.

ROMAN DOLEJSKÝ