Průša neváhal a snímky vosy odeslal odborníkům z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Podle fotografií se vědci zprvu domnívali, že se jedná o Sceliphron caementarium. „Údajně jde o agresivně expandující druh vosy, která přilétla ze Severní Ameriky do Francie a teď se postupně šíří Evropou. Možná vytlačí obyčejné vosy. Byl by to první nález na území republiky. Příchod tohoto druhu vědci očekávají," uvedl Průša.

Popsal i „lov" černé vosy ve vinařství. „Tento druh jsme ještě nikdy neviděli, cítili jsme se v daný okamžik docela ohrožení. Nakonec jsem ji odchytil do skleničky. Měl jsem trénink. Kdysi mi bratranec nasliboval, že za pytlík vos dostanu trabanta," řekl vinař.

V břeclavském rodinném Vinařství na Soutoku lapili při stáčením vína do lahví neznámou černou vosu. Podezření na významný objev však vyvrátil entomolog Jakub Straka. „Šlo o kutilku jižní. To je druh vyskytující se lokálně na jižní Moravě a v jižních Čechách," sdělil v pondělí odborník.

Kutilka jižní má podle něj převážně černou hruď, zatímco u „americké vosy" jsou výrazně patrné žluté znaky na začátku a na konci hrudi. „Druh Sceliphron caementarium je zavlečený do jižní Evropy, kde se šíří. Je ale od našich hranic zatím dost daleko, nejblíže asi v Chorvatsku," dodal entomolog.

K Břeclavsku se podle něj blíží i jiné druhy bodavého hmyzu. „Nejzajímavější nález patřil před několika lety u Břeclavi žahalce obrovské. Jde o největšího zástupce blanokřídlých v Evropě. Brzy je možné očekávat objev čmeláka balkánského, který již je na Slovensku a v Rakousku, a kutilky mexické," nechal se slyšet Straka. „Americká vosa" ani kutilka podle entomologa nejsou pro člověka nebezpečné. Nicméně v břeclavském Vinařství na Soutoku měli z ošklivého štípance obavu. „Jsme rádi, že jsme žihadlo nedostali," usmál se Průša.

Mikulovský včelař Jiří Sekereš se obává rychlého šíření nebezpečných druhů vos z Asie. „Ohrozily by včelařství u nás. Tři až pět vos by zničilo celé včelstvo," varoval muž.

V minulosti už se mu do úlů nastěhovaly velké a útočné vosy. „Likvidoval jsem už i sršní dílo v úlu," vzpomněl Sekereš.