„Krajina okolo Pálavy je nádherná. Není moc známá, a proto všem ve světě toto unikátní místo doporučím. Fotky jsem hned sdílel na svém facebooku,“ říká zkušený degustátor.

Na výletě obdivoval také velké množství malých vinařství, která měla otevřeno pro turisty. Hlavně cyklisty. „Bylo vidět, že tady vinařský turismus velmi dobře funguje. Je to výborná příležitost ukázat, že Česká republika nemá jen pivo, ale i excelentní vína,“ poznamenává Brandl.

Podle něj se vinařský turismus v České republice přibližuje například oblasti maďarské Tokaje. „Před patnácti lety tady něco takového neexistovalo,“ vzpomíná.

K České republice má Brandl blízko. Jeho matka totiž pochází z Brna a město už několikrát navštívil. „Nikdy jsem ale neměl příležitost podrobně projet vinice,“ připouští.

Přiznává také, že je velkým fanouškem odrůdy Pálava. „Chardonnay a jiné jsou na celém světě, ale Pálavu máte pouze tady,“ povídá Brandl.

Při soutěži netuší, kterou odrůdu právě hodnotí. „Myslím si však, že Pálavu bych poznal,“ usměje se.

Právě chladnější klima na jihu Moravy je podle Brandla vhodnější pro bílá vína. „S nimi může Česká republika směle konkurovat zbytku světa,“ tvrdí muž s motýlkem.

Jihomoravský kraj se stal od pátku do neděle centrem světového vinařství. Prestižní mezinárodní soutěž vín Concours Mondial de Bruxelles se koná v České republice vůbec poprvé. V letošním ročníku degustuje a hodnotí 250 odborníků ze šestačtyřiceti zemí světa osm a půl tisíce přihlášených vín. Z toho 370 je z Moravy a Čech.