Objev stavebníků a archeologů v hloubce až sedmi metrů je však podle něj korekturou dosud publikovaných a všeobecně přijímaných teoriích 
o podobě valtického zámku před barokní přestavbou. „Archeologové se dostali do středověkých vrstev, které normálně dostupné nejsou. Plošný archeologický výzkum ale není možný, protože by se stavba poničila," vysvětlil kastelán.

Obnova divadla, jejíž náklady se podle památkářů přiblíží cifře 170 milionů korun, se nyní může posunout dál.

Práce na stavbě trvají bezmála čtyři měsíce. Za tu dobu archeologové zjistili několik nových poznatků o takzvané Barvířské ulici, která dříve sloužila jako obytně-řemeslnická část města. Až do počátku dvacátého století, kdy ji lidé zbourali a přeměnili v zámecký park. „Téměř 
v souvislé linii jsme odkryli několik bývalých domů s kamennými základy. Přimykaly se z jedné strany k cestě zpevněné kamennou dlažbou. Ta souvisela s průjezdem pod budovou rokokového divadla," zmínil brněnský archeolog Petr Kos.

Opravy ruší turisty

Vědce vystřídali stavebníci. Na divadle už jsou hotové krovy, stavební firma brzy začne pokládat střešní krytinu.

Že by nastaly významné komplikace si valtický kastelán nepřipouští. „Práce začaly letos v květnu, stavba bude předaná v květnu příštího roku. V tuto chvíli se již skládá program divadla na příští sezonu," podotkl spokojený Tlusták.

Dělníci pracují kromě bývalého divadla i na jízdárnách a takzvaném zahradním domku. Neunikají zrakům davů turistů, kteří na zámek každodenně proudí. „Opravy jsou trochu rušivé. Když jsem ve Valticích byla loni, připadal mi zámek v lepším stavu než teď. Snad to bude za rok zase naopak," řekla žena, která se představila jako Renata z České Lípy.

Kastelán si je připomínek návštěvníků vědomý. „Omezení pro turisty z hlediska komfortu nyní jsou. Lidé samozřejmě opravy komentují. Na návštěvnosti zámku se to ale zatím neprojevilo, nemůžu si stěžovat," sdělil Tlusták.

Správci památek počítají ve Valticích se vznikem divadelního festivalu, jež by mohl přilákat i tisíce turistů navíc. Barokní divadlo fungovalo od roku 1792. Největší úpadek zažilo za totalitního režimu.

PŘEMYSL SPĚVÁK

VÁCLAV PETRŮ