„Výběrové řízení skončilo vyhlášením výsledků. Momentálně běží lhůty na odvolání. Jedna firma zatím podala námitku, se kterou jsme se vypořádali. Teď záleží na společnosti. Buď se s naší odpovědí spokojí nebo podá odvolání k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže," říkal včera Petr Kroupa z Národního památkového ústavu v Brně.

Pokud dojde ke druhé variantě, zpoždění nabere na síle. Památkář si dobu netroufal odhadnout. Průměrně však jde o další týdny či měsíce. „Pokud by to dospělo tak daleko, všichni zúčastnění by měli udělat všechno pro to, aby úřad reagoval rychle," je přesvědčený Kroupa.

Pokud se vedení stavební firmy s vysvětlením spokojí, dojde k podpisu s vítězem výběrového řízení a práce začnou v úvodu května. Trvat budou rok. Památkáři zároveň hledají člověka zajišťujícího stavební dozor.

Reklama Valtic

Díky soutěži, které se zúčastnilo dvanáct firem, šly dolů náklady. Z původní čtvrt miliardy ukrojila osmdesát milionů. Peníze poskytne Evropská unie. „Jestli to není poslední, tak jedna z posledních šancí, jak na něco takového dosáhnout a vrátit zámecké divadlo do původní podoby" tvrdí valtický kastelán Michal Tlusták.

Podle něj se dělníci objeví celkem na třech místech: v jízdárně, v bývalém divadle a takzvaném zahradním domku. „Vše ostatní je asi zatím předčasné, protože dokud není hotová smlouva s dodavatelem, není jasné, co budou potřebovat kvůli materiálu," sdělil kastelán. Ujistil, že se správci zámku vynasnaží, aby opravy co nejméně omezily provoz zámku v turistické sezoně. Stejně jako činnost společností, které mají na zámku pronajaté prostory. Vypořádat se s tím budou muset také například v blízkém penzionu Pod Zámkem. „Jednou jsme už něco podobného zažili, když se opravovala zámecká kanalizace. Není to nic příjemného, ale pár měsíců se to dá vydržet," zmínila provozovatelka penzionu Josefa Hübnerová.

Věří, že výsledek obnovy bude stát za to. „Přínos to bude v každém případě. Mělo by to fungovat celoročně a oživit Valtice také mimo hlavní sezonu. Bude to dobrá reklama," poznamenala žena.

Správci památek počítají se vznikem divadelního festivalu, který by mohl přilákat i tisíce turistů navíc. Partnerem je Národní divadlo v Praze. Barokní divadlo fungovalo od roku 1792 a jeho největší sláva trvala zhruba šedesát let. Poté je ochotníci obsazovali zejména při panských návštěvách. Největší úpadek zažilo za totalitního režimu, kdy se z uměleckých prostorů stal sklad.