„Největší pomoc přišla od našich dárců, a to i ze zahraničí. Velkou část prací jsme si udělali sami a spousta řemeslníků, kteří dělali odborné práce, si nechali zaplatit pouze materiál," pochvalovala si spolupráci jedna ze zakladatelek spolku Věra Colledani.

S drobnými úpravami začali již v roce 2012. „A na jaře o dva roky později jsme opravovali opadávající omítku na čelní fasádě. Po poradě s expertem na hliněné omítky jsme uzavřeli celý dům, aby se opravy všech omítek konaly současně," doplnila Colledani.

ŽIVOT NA VESNICI

Ta spolu s ostatními nadšenci získala budovu od obce. „Muzeum jsme pořídili a předali jsme ho spolku. Spolupracujeme s nimi, ale jinak si všechno řídí paní Colledani," řekl starosta Krumvíře Jaroslav Komosný.

Obec spolku přispívá kolem padesáti tisíc korun ročně. „Kvůli opravám si požádali o dotaci i na ministerstvu kultury i na Jihomoravském kraji. Bylo tam potřeba postavit komín, dělala se historická dlažba. Bylo tam hodně stavebních oprav. Budovu koupila obec a dala je spolku do dlouhodobého užívání s tím, že pokud by ji neprovozoval jako muzeum, vracela by se zpátky obci," nechal se slyšet Komosný.

V současné době nadšenci pracují na části, kterou chtějí používat jako divadelní sál a galerii. „Příští rok nás čekají chlévy a kolářská dílna a nakonec snad dlažba na dvoře," doufala vedoucí muzea.

Zájemci o návštěvu mohou do Krumvíře vyrazit každou neděli či po domluvě i v jiný den. Mezi prvními zájemci jsou školy, pro jejichž žáky jsou připravené výukové programy o životě na vesnici a krojích. „Zapojíme se také osmadvacátého září do akce Dáme kroj. Pro návštěvníky máme přichystané dvě výtvarné dílny, fotoateliér, krojové pexeso a oblékací panenku. Podle stavu dozrávání kukuřice navážeme na úspěšné Turkyňobraní a připravujeme také zajímavé dílničky v adventu," poodhalila plány žena.

Na novou podobu muzea je zvědavá například Lucie Holečková z Břeclavi. „Obdivuji lidi, kteří mají odhodlání zachovávat folklorní odkaz kraje pro další generace. Pokud budu mít čas, tak se tam vypravím," těšila se Holečková.