Všechno je jinak, věc se odsouvá. „V podstatě jsme žádost vzali v závěru roku zpět. Důvodem byl krátký termín na zpracování tendrů a následné stavební práce," potvrdila kastelánka lednického zámku Ivana Holásková.
Památkáři původně počítali pouze s jedním tendrem a jedním generálním dodavatelem, vyběrová řízení by ovšem musela být celkem čtyři. Na samotné opravy by tak podle Holáskové zbývalo jen necelého půl roku. Jedním dechem žena dodala, že Národní památkový ústav v tomto ohledu nic nevzdává. „Letos požádáme o dotaci znovu, hned jako bude vypsaná výzva. Máme pro to všechno připravené," ujistila kastelánka.
Rekonstrukce Maurské vodárny na břehu Zámecké Dyje a katakomb lednického skleníku vyjde na pěkné peníze. „Rozpočet počítá s náklady ve výši zhruba šedesáti milionů," řekla Holásková. Dotace by měla pokrýt devadesát procent částky.
V katakombách vznikne velký sál. „Prostor chceme využívat ve spojení s parkem. Pro různé workshopy, konference, semináře, akce zaměřené na park. Zázemí nám tam chybí. Je to navíc historicky cenný prostor," zdůraznila kastelánka.
Jiné období? Peníze nejsou jisté
Nejen památkáři se těší, až při postupném zvelebování areálu lednického zámku s okolím konečně dojde řada na zmíněné prostory. „Věřím, že jde o správný krok," vyjádřil názor Lukáš Klučka, ředitel lednického Nadačního fondu Ledňáček. Ten dřív pečoval o Maurskou vodárnu a několik let se snažil o její záchranu.
Muž zároveň upozornil na možný problém. Peníze na obnovu staveb žádali památkáři z Integrovaného operačního programu. „Pokud se to o rok odloží, peníze z tohoto období se nevyčerpají. Projekt bude financovaný až z navazujícího Integrovaného regionálního operačního programu. Není jisté, že v novém období se pro něj najdou peníze," obává se Klučka.
Ledničan František Lukš o plánované rekonstrukci nevěděl, ale uvítá ji. „Je škoda, jak Maurská vodárna chátrá," řekl Břeclavskému deníku Rovnost.