Nezvyklý duchovní zážitek si z pátečního odpoledne do svých domovů odvezli návštěvníci obory Soutok. Úderem třetí hodiny odpolední se totiž v kapli Ducha svatého, která přímo sousedí s nedávno zrekonstruovaným zámečkem Lány, odehrála komorní slavnost, jejímž vyvrcholením bylo vysvěcení kapličky.

Na místo určené ke mším a jiným církevním obřadům ji povýšil brněnský biskup Pavel Konzbul, jemuž koncelebroval správce břeclavské farnosti Pavel Römer.

Chorvatský dům v Jevišovce má hotovou první expozici.
Osudy moravských Chorvatů ožívají v Jevišovce. Tahákem jsou originální nahrávky

Kaple se zvoničkou, jíž dominuje kupříkladu precizní řezbářské zpracování stromu života, bude otevřená všem věřícím. Zavítat do ní, pomodlit se, nebo třeba jen na chvíli rozjímat tak může kdokoli kdykoli.

Na exkluzivní prohlídku zámečku Lány se můžete podívat ZDE

„Touto milou slavností jsme si chtěli připomenout význam místa a tohoto malého symbolického svatostánku. Naším neskromným přáním je, aby to, co jsme zde vytvořili, mohli užívat všichni lidé, kteří zde žijí, ale i ti, kteří sem do obory rádi chodí či jezdí na kole,“ uvedl v úvodu Robert Nemcsics, majitel zámečku Lány, v jehož areálu se kaple nachází.

V Břeclavi otevírá řetězec s levným zbožím Action.
Action v Břeclavi otevírá. Zboží nabízí na téměř sedmi stech čtverečních plochy

Zámeček Lány, který je nejjižněji položeným saletem Lednicko-valtického areálu, koupil Nemcsics před čtyřmi lety. Tehdy byla stavba, jež za svůj vznik vděčí lichtenštejnskému knížecímu architektovi Josephu Hardtmuthovi, v žalostném stavu.

Podepsaly se na ní desítky let, kdy během socialismu sloužila jako sídlo pohraniční roty. „Tehdy zde přebývalo až sto padesát vojáků. Rota dokonala dílo zkázy téměř úplně. A zbytek pak další majitelé, kterým zámeček procházel pod rukama. Opravili jen vnější fasádu a na vnitřky nikdo z nich nesáhl,“ vyprávěl redakci již dříve slovenský majitel skvostné stavby, jež postupně vyrůstala mezi lety 1810 až 1813.

Samosběr jahod v Šakvicích.
Souhrn událostí na Břeclavsku: MS v hokeji, otevření Actionu i samosběr

Ke kapličce se lidé dostanou přes nádvoří loveckého zámku. Nachází se v těsném sousedství restaurace Stroodel, která momentálně slouží jako bistro a k občerstvení především pro projíždějící cyklisty.

„Kaplička vznikla díky tomu, že jsme byli nucení opravit zborcený strop a zpevnit krov. Protože z něj trčely hranoly, napadlo nás vytvořit zvonici a kapličku. Ostatně kapličku zde měli zřejmě i Lichtenštejni. Na jedné fotografii jsou totiž zachycení před oltářem,“ zmínil již loni Nemcsics.

HISTORIE ZÁMEČKU LÁNY A OKOLNÍHO AREÁLU

  • Nachází se v oboře Soutok mezi Lanžhotem a Břeclaví, je nejjižnější stavbou Lednicko-valtického areálu. Byl památkově chráněný od roku 1958 a patří pod UNESCO.
  • Byl postaven mezi lety 1810–1813 architektem Josephem Hardtmuthem během stavebního rozmachu Jana I. Josefa z Lichtenštejna. Stavbu schválil Joseph Kornhäusel.
  • V roce 1918, za vlády Jana II. Dobrotivého, přestavěl zámek Karl Weinbrenner. Přistavěl salon, první patro, nové místnosti, sociální zařízení, komíny, schodiště a centrální krb.
  • Čtyřicet let sloužil jako zázemí pohraniční roty a pobývalo zde až 150 vojáků. Po revoluci často měnil majitele.
  • Zrekonstruoval jej Robert Nemcsics, který objekt v roce 2020 zakoupil.
  • Přes nádvoří se dá dostat k bistru Stroodel, které slouží jako občerstvení pro cyklisty. Plánuje se zde fine dining zaměřený na zvěřinu. V sousedství stojí vysvěcená kaplička se zvoničkou.