„Nejvíce jej využívali dobrovolníci, hasiči jak profesionální, tak dobrovolní a také vojáci,“ přiblížil brněnský podnikatel Albert Fikáček, který se svým týmem poslal tuto netradiční pomoc do jedné z obcí postižených ničivým živlem.

Vagony na nádraží do Hrušek dorazily už v noci po tornádu. Využívané byly poměrně hojně. Nocležníci tady měli k dispozici nejen lůžko, ale také toalety a sprchnu. Případně si tady mohli dát něco na zub či na pití. „Na žádost pana hejtmana budeme od pondělka pokračovat v provozu ubytovacího vlaku. Kapacita bude snížena na 200, což je více než dostačující a přibudou nová pravidla. O zrušení sám požádám, pokud počet pracujících ubytovaných stabilně klesne pod 40,“ přiblížil o víkendu na svém Facebooku Fikáček s tím, že zatím se počet pohybuje mezi 50 až 117 podle dnů.

Mateřskou školu v Hruškách poničilo tornádo. Potřebuje opravu.
FOTO: Dělníci už opravují. Děti se vrátí do školky v Hruškách už v září

V samotné obci se dostalo tomuto ubytování zdarma, tedy azylovému vlaku, jen pochvalných slov. „Přespávali tam dobrovolníci a řemeslníci, kteří pracovali jak u nás, tak v ostatních obcích. Za jejichž pomoc bychom rádi poděkovali. Každopádně nám to ulehčilo celkové záchranné práce, nemuseli jsme tak zajišťovat ubytování pro množství pomáhajících lidí. Jako nápad na ubytování to bylo skvělé,“ smekla starostka Hrušek Jana Filipovičová.