Restaurátoři měli posledních několik let plné ruce práce s opravou zničených soch ze zámečku Rendez-vous u Valtic. Včera se vrátily z jejich dílny zpět na průčelí saletu.

„Vrácením posledních dvou soch, které představují soumrak a noc, je za námi závěrečná hlavní etapa rekonstrukce památky. Sochy jsme odváželi koncem května roku 2003,“ říká kastelánka zámečku Rendez-vous Vítězslava Moravčíková.

Obnova empírové stavby z roku 1812 začala už před dvanácti lety. Dianin chrám, jak se také saletu říká, bylo nutné kompletně opravit.
„Na sochách se pracovalo průběžně asi dva roky. Měly ustřelené hlavy, chyběla spousta dalších reliéfů,“ popisuje neblahý stav restaurátor Jindřich Martinák z Uherského Hradiště.

Vrátit sochám jejich tvář dalo dle jeho slov pořádně zabrat. „Byl problém najít kompozici. Nezachovaly se totiž žádné fotky, jak sochy dříve vypadaly,“ líčí akademický sochař, který pomocí lupy zkoumal dostupné snímky. „Pak stačí obrys, pohyb a je na schopnosti každého, jak dokáže tu sochu pochopit,“ ví ze zkušenosti.

Jak říká, nelze opravovat sochu jen tak po svém, ale jde především o to trefit se do projevu někoho jiného. Pomohlo i to, že před lety pracoval na obnově soch u Tří Grácií. Motiv jitro, den, soumrak a noc se totiž u soch tohoto dalšího lichtenštejnského saletu opakuje.