Cože, jaká kalamita? Pokud nevyjeli za hranice okresu, viděli dosud lidi z Břeclavska větší sněhovou pokrývku jen z televizních záběrů. Do pátku. Region ráno pokryla bílá peřina. Například v Břeclavi napadlo do pěti centimetrů sněhu. Lidé nadávali při zametání chodníků a odmetání sněhu ze zapadaných aut.

„Drobné komplikace máme, ale nevím o ničem mimořádném,“ uvedl František Zugar, ředitel společnosti Bors, která na Břeclavsku provozuje autobusovou dopravu.

Přepravní časy byly kvůli rannímu sněžení o něco delší, autobusy ale nabíraly pouze drobnější zpoždění. „Teď už jsou hlavní tahy sjízdné,“ řekl v pátek před polednem Zugar.

Obavy z komplikací v dopravě byly s přibývajícím časem liché. Bylo nad nulou. Sníh rychle tál. Po poledni už byla většina silnic na Břeclavsku bez problémů sjízdná.

Žádné potíže ranní sníh nezpůsobil na dráze. Některé vlaky sice nejely na čas, ale jednalo se o mezinárodní soupravy, které se v břeclavské stanici otáčejí. „S pár centimetry sněhu se umí zařízení na dráze srovnat. Pohyblivá část výhybky je ohřívaná,“ vysvětlil přednosta Provozního obvodu Břeclav Rudolf Tuček.

Sypače vyrazily brzy

Podle vedoucího břeclavské pobočky Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Ladislava Hádlíka vyjely všechny dostupné sypače do terénu v půl páté ráno. „Skončily po desáté hodině dopoledne. Problémy byly brzy ráno, kdy teploty klesaly k minus třem stupňům. Ovšem po osmé hodině už se šplhaly nad nulu,“ sdělil Hádlík. Silničáři podle něj neměli hlášené žádné nehody od policie.

Jak vzkázal, lidé se nemusejí bát, zásoby posypového materiálu jsou dostatečné. „Máme asi tři tisíce tun písku a minimálně patnáct set tun soli,“ sdělil Hádlík. Více sněhu podle něj napadlo na Břeclavsku a Hustopečsku, naopak méně sněžilo na Mikulovsku a Pohořelicku.

Zatímco v dopravě sněhové vločky nikdo příliš rád neviděl, naprosto opačné pocity měly děti. Zejména z mateřských škol.

„Hráli jsme si na zahradě školky. Stavěli jsme sněhuláky, koulovali jsme se a dělali ve sněhu andělíčky. Díky Bohu za ty dary. Měli jsme obavy, že už děti tuto zimu nepoznají, co je to sníh,“ usmívala se ředitelka Mateřské školy Slovácká Břeclav Dagmar Čápová. Děti se vyřádily alespoň ráno. Sníh pak rychle roztál.

Podle Petra Münstera z brněnské pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu má být dnes v Jihomoravském kraji oblačno až zataženo s ojedinělými slabými přeháňkami. Nejvyšší odpolední teploty budou v rozmezí tří až sedmi stupňů Celsia. Meteorologové upozorňují, že v noci se místy bude tvořit náledí.

V neděli má být zataženo, postupně od severozápadu s deštěm, který bude večer přecházet ve srážky smíšené či sněhové. V noci teploty klesnou na dva až minus dva stupně, přes den vystoupají na jeden až pět stupňů nad nulou.