Davy lidí stoupají vzhůru po náměstí v Hustopečích. Jejich kroky směřují do areálu vinných sklepů známého jako Turnhandle, kde se koná již sedmý hustopečský masopust. „Spěcháme na zabijačkovou polévku. Už se nemůžeme dočkat," usmívá se Jaromír Foukal, který přijel do Hustopečí se svou přítelkyní z Brna, a doplnil tak stovky návštěvníků sobotního masopustního veselí.

Fašanku, fašanku, už je ťa namále. Jako tej rosénky na zelenej tráve. Slovy z moravské lidové písně všechny vítá starostka Hana Potměšilová po boku známého vypravěče z Lanžhota Františka Uhra. „Je potřeba si udržovat dobrý apetit, protože nakonec budeme mít ty huby mastné úplně všichni," směje se Uher. A je to tak.

Každý, kdo v tento mrazivý, ale slunečný den přišel, může ochutnat zdarma polévku a koupit si lze i další pochutiny. Stoly se prohýbají pod náporem škvarků, tlačenky, jitrnic, jelit či prejtu.

Jitrnice pro Brusel

Opodál stojí řezníci vedle zavěšeného prasete a chystají vařící kotel na škvarky. „Pořadatelé mají doložené, kde byly pokrmy vyrobené. Takže je všechno, jak má být. Neměl by s tím být žádný problém," uvádí jeden z řezníků, který své jméno ale neprozrazuje.

K němu se přidává i moderátor dnešního dne. „Vše je podle Bruselu. Kdyby tady byl nějaký zástupce od nich, tak by jedl jitrničky stejně jako my všichni ostatní," říká Uher.

Na provizorním pódiu hraje country kapela Noví kaskadéři a za jejich zvuku se v dálce řadí pravý a nefalšovaný masopustní průvod. V jeho čele stojí muž v modré uniformě. „Já tady dneska hlídám hladký průběh průvodu, aby se nám nikdo moc nezlinčoval. A hlavně, aby bylo veselo a dobrá nálada," vypráví mladý muž, který se představuje jako nadstrážmistr Rys z policejní historické společnosti.

Za ním je vidět vodník, polykač ohně, sultán i čert.

Návštěvníci s plnými břichy se už pomalu chystají do otevřených sklepů, kam je zvou organizátoři akce Daniel Vodák a Martin Macho. „Jsme rádi, že sem zavítalo tolik návštěvníků," usmívá se Vodák.

Martin Macho pobízí lidi, aby si koupili ještě pár posledních lístků do tomboly, díky níž mohou kromě vína vyhrát i televizi. Výtěžek stejně jako v jiných ročnících poputuje na dobročinné účely.

Ceny jsou rozdané, jídlo už skoro dojedené, tak tedy hurá do sklepa.